Barlai Ervin emléktábla-avatás Lentiben (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Image
dr. Barlai Zoltán és családja

2009. december 4. - Országos Erdészeti Egyesület Nagykanizsai Helyi Csoportjának megemlékezése

2009. november 23-án az OEE Nagykanizsai Helyi Csoportjának tagjai és meghívott vendégek Barlai Ervin erdőmérnöknek, az egykori Kerkavölgyi Faipari Rt. lenti üzemvezetőjének, a volt Magyar Állami Erdőgazdasági Üzemek (MÁLLERD) ügyvezető igazgatójának, a jeles erdészetpolitikusnak az emléktábla-avatására gyűltek össze Lentiben.
Tihanyi Gyula titkár üdvözölte a megjelenteket, külön Barlai Ervin fiát, dr.Barlai Zoltán geofizikus professzort és családját.

Image
Feiszt Ottó köszöntője

A bevezetőként elhangzott szép szavalat után Feiszt Ottó, a Zalaerdő Zrt. vezérigazgatója méltatta röviden Barlai Ervin erdőmérnök munkásságát és Lentihez fűződő kapcsolatát.
A „Göcsej kincsei, az erdő és a fa” című kiállítás vasúttörténeti falán helyezték el Barlai Ervin emléktábláját.
A tábla leleplezése és felavatása után dr. Barlai Zoltán és családja, majd a Zalaerdő képviselői helyezték el koszorúikat az új emlékhelyen.
A tábla szövege az alábbi:

„Barlai Ervin
erdőmérnök
1899-1967
Az Esterházy Hercegi Hitbizomány Lenti-Szilvágy
közötti erdei vasútjának első, fő szakaszának tervező
és építő mérnöke, az egykori lenti fűrészüzem neves
vezetője, majd a Magyar Államerdészet  (MÁLLERD)
1945 utáni megszervezője. A jeles erdészpolitikus
és tudós kutató kimagasló érdemeire emlékeztetve,
elhelyezte a Zalaerdő Zrt
2009.”

Az ünnepi megemlékezés egy külön teremben folytatódott, ahol dr. Baráth László ny. erdőmérnök: „Barlai Ervin szerepe és jelentősége a magyar erdészetben” című igen élvezetes előadását hallhattuk. Közben – a Lenti üzem múltját bemutató – látványos képekkel illusztrálták, tették élvezetessé az elhangzottakat.
„Rendkívül megtisztelő felkérésnek teszek eleget, de cseppet sem könnyű, mondhatom reménytelen feladatra vállalkozom, amikor megkísérlem bemutatni, azt hiszem helyesebb úgy fogalmazni, hogy felvázolni Barlai Ervin erdőmérnök, erdészetpolitikus nem mindennapi személyiségét, egyéniségét, történelmünk súlyos korszakaiba ágyazódó bámulatosan gazdag, sokoldalú munkásságát, amely a magyar erdészettörténet legkiválóbbjai közé emelte őt.” – kezdte dr. Baráth László, majd igen részletesen ismertette Barlai Ervin életét, munkásságát.
Zalai kötődését, első munkahelyét külön kiemelte. Ezután a Latorca és a MÁLLERD szervezését ismertette, értékelve Barlai nagyságát. Azután kitért a megtorlás keserű éveire és az 1956-os szerepére is.
Beszámolt a Faipari Kutató Intézetben eltöltött igen eredményes időszakára is.
A közgazdász Barlai legnagyobb jelentőségű művét a – „Termelői árrendszerünk néhány problémája a faiparban” – Kopátsy Sándor és Madas András segítségével fejtette ki.

Image
dr. Baráth László

Dr. Baráth László így fejezte be: ”Az erdésztársadalmunk joggal lehet büszke arra, hogy vannak szakmai fogódzóink, Bedő Albert és Kaán Károly történelmi léptékű életútja mellett, úgy gondolom, hogy Barlai Ervin nagy ívű munkássága is végre méltó helyet kell, hogy kapjon nemcsak a mai, de az eljövendő erdésznemzedék tudatában, emlékezetében is. 

Ahogy Bedő Albertnek és Kaán Károlynak – nagyon helyesen és építő módon – megvan a maguk pozitív kultusza, gyakran idézzük, citáljuk őket, szobraik, emléktábláik vannak, utcák neve, szakmai versenyek, vetélkedők, díjak is őrzik emléküket, úgy Barlai Ervin is már régen rászolgált volna az utókor hasonló, méltó elismeréseire. Kívánom, hogy a mai nap kedves és megtisztelő eseménye is adjon erőt és bíztatást Barlai Ervinnel kapcsolatos adósságaink további törlesztésére”.

Az igen magas színvonalon, magasztos, szinte már szépirodalmi jelleggel előadott beszédet elismeréssel méltatta a közönség.

Image

Az emléktábla állítás ötletét dr. Baráth Lászlónak köszönhetjük, és dicséret illeti a Zalaerdő dolgozóit, hogy elkészítették, és szép, megható ünnepséget szerveztek.

A Zalaerdő által meghirdetett Erdők Hete internetes verseny díjait is itt adta át Feiszt Ottó.
A diákok és a felkészítő tanárok a helyezésnek megfelelő ajándékot kaptak.  

Az emlékünnepséget megtisztelte dr. Pető József egyesületünk elnöke, és a szomszédos OEE Zalaegerszegi Helyi Csoportjából is számosan jöttek el. Örömmel láttuk a zalai nyugdíjas erdészeket, kik közül még néhányan együtt dolgoztak Barlai Ervinnel. Fotó, szöveg: Szakács László


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.