
A miniszter távollétében Gőgös Zoltán államtitkár nyitotta meg az ülést, amelyen a 16 tagból 14-en voltak jelen – tudta meg a ForestPress.
A tanácskozáson, amelyen részt vett Sirman Ferenc szakállamtitkár is, Nagy Dániel, a Természeti Erdőforrások Főosztály vezetője látta el az ideiglenes elnöki feladatokat.
Amint arról korábban beszámoltunk, az alakuló ülés napirendjén szerepelt az elnök megválasztása is.
A megjelentek első körben titkosan szavaztak a 16 kinevezett közül elnökjelöltekre. Ennek eredménye a következők szerint alakult: Náhlik András, Borovics Attila és Pethő József.
Pethő József, az Országos Erdészeti Egyesület ez idei elnöke azonban megköszönve a bizalmat, bejelentette, levelet írt a miniszternek, amelyben tájékoztatta, hogy mivel áprilisban az egyesületi elnöki megbízatása lejár, az OET tagságáról is le kíván köszönni, és azt átadja az OEE újonnan megválasztott elnökének, tehát a jelöltségtől visszalépett.
A választás második fordulójában Náhlik András, a NymE Erdőmérnöki Kar dékánja kapta a legtöbb szavazatot, így – távollétében – őt választották az Országos Erdő Tanács elnökévé.
A Tanács ügyrendje kapcsán hosszú vita folyt, többek között arról, hogy mikor tekinthető szavazóképesnek a testület, illetve a kinevezett tagok küldhetnek-e szavazati joggal rendelkező helyettest az ülésekre.
A Tanács akkor tekinti magát szavazóképesnek, ha a tagok 50 százaléka plusz egy fő – tehát legalább 9 tag – jelen van. Olyan javaslat is elhangzott, hogy a szavazóképesség feltétele legyen az is, hogy minden érdekcsoportot képviseljen valaki.
A 2010. évi támogatásokról Nagy Dániel főosztályvezető és Lapos Tamás főosztályvezető-helyettes tartott tájékoztatót. Elmondták, hogy a nemzeti támogatások visszaszorulnak, de megmarad a telepítés, a felújítás és a fenntartható erdőgazdálkodás támogatása. Ezek összege várhatóan mintegy 400-400 millió Ft-ot tesz ki.
A Tanács tagjai ígéretet kaptak a főosztály vezetőitől, tájékoztatást adnak arról, hogy az elmúlt EU-s ciklusban milyen támogatásokat fizettek ki. Ebből kiderülhet a közösségi támogatások lehívása terén megnyilvánuló erdészeti aktivitás. Az OET tagjai ezen adatok birtokában tudnak javaslatot tenni a miniszternek.
A további napirendi pontok közül a 2010. évi Erdők Hete rendezvényeivel kapcsolatban a főosztály megerősítette, hogy ebben az évben is a 2008. évi Európai Erdők Hetéhez hasonló, tartalmas alkalmat szeretnének.
A tagok elképzelhetőnek tartják, hogy a jövőben visszatérjenek a korábbi években tavasszal tartott Erdők Napja időpontjaihoz.
Az ülés elhúzódása miatt az előzetes napirendben szereplő erdészeti kommunikáció megtárgyalását elnapolták, mondván, erre a fontos témára elegendő időt kell szentelni.
Az OET következő ülésének időpontját az első tanácskozáson nem jelölték ki. Az OET üléséről közleményt adnak ki.