Madárlátta Suli Sziágyon (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
1994-ben megszületett a Sziágyi Erdei Iskola
2010. április 27-én ünnepélyes keretek között indították útjára a „Madárlátta Suli Sziágyon" – „A Sziágyi Erdei Iskola szolgáltatás színvonalának növelése a XXI. sz. elvárásainak megfelelően” című projektet.
Ahogy Barkóczi István vezérigazgató köszöntő szavai után elmondta, a 84 millió forint értékben megvalósuló fejlesztésből, közel 76 millió forintos támogatást az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában kapunk. A fejlesztés befejezésének határideje 2011. május 31.
Image
A környezeti nevelés biztosítása érdekében szükséges egy új, fogyatékos csoportok fogadására is alkalmas, 115 négyzetméteres tanteremmel és korszerű berendezésekkel rendelkező épület kialakítása. A környezeti fenntarthatóság elősegítésére sor kerül a melegvízellátás megújuló energiaforrással való megoldása érdekében napkollektorok felszerelésére. A korszerű fűtésrendszer kialakítása keretében megfelelő kapacitású és minősítésű faelgázosító kazánt szerzünk be. A hátrányos helyzetűek közül a fogyatékkal élők, vakok és gyengénlátók, siketek és nagyothallók, értelmi fogyatékosok és mozgáskorlátozottak számára is látogatóbarát fejlesztéseket valósítanak meg (fizikai akadálymentesítés, kontrasztos tájékoztató táblák, tapintható térképek, piktogrammok, Braille-írásos tájékoztatók, indukciós hurok stb.).
A projekt az infrastrukturális fejlesztésen túlmenően lehetőséget nyújt oktatási segédanyagok, szemléltetőanyagok, laborfelszerelések és egyéb eszközök beszerzésére is. E körben kerül sor többek között 744 db szak– és ismeretterjesztő könyv, 75 db mérőeszköz, 54 db laborfelszerelés és 35 db kerékpár beszerzésére is.
Image
Ahogy Horváth Mihály erdészeti igazgató elmondta: az 1932-ben épült uradalmi erdészházat az államosítás után két erdészcsalád lakta egymást követve, közel fél évszázadon át. Az épület 1982-től üresen állt, állaga leromlott, a bevezetett áramot lekapcsolták, a légvezetéket felszámolták. Az 1991-ben alakult Lábodi Erdészet igazgatója – kiváló kollégánk, Horváth József erdőmérnök – az elhanyagolt erdészlakást erdei iskolává álmodta át, hosszú évekre megmásíthatatlan utat jelölve ki ezzel utódai számára. 1994-ben az erdészet kollektívája újította meg az épületet és megszületett a Sziágyi Erdei Iskola. 1995-ben a Lábodi Általános Iskola pedagógusainak lelkes segítségével vették először birtokba az első tanulócsoportok. A megye egyetlen erdészeti erdei iskoláját üzemeltető SEFAG Zrt. és jogelődjei folyamatosan fejlesztették Sziágyot a mostani állapot kialakulásáig. Az 1990-es évek második felében az épületbővítést követően alakult ki a most látható U-alakú tornácos forma, mely az Önkormányzat rendelete szerint „helyi védett művi érték” lett. Egyidejűleg elkészült a kemencét magába foglaló szabadtéri foglalkoztató is. 2002 őszén az addigi egyszerű földutat – mely rendkívül laza szerkezetű homoktalajon jött létre – az erdőgazdaság zúzott kővel stabilizáltatta, így az iskola megközelíthetősége időjárástól függetlenné vált. 2003-ban új elektromos vezeték építésére került sor, mely szó szerint fényt hozott szeretett intézményünkbe. A közelmúltban sikerült az épület héjazatát kicserélnünk. Az új, megjelenésében sem elhanyagolható piros tető és a hangulatos fakerítés a sziágyi erdő üde foltjává emelte iskolánkat.
Image
Az ünnepség végén egy kocsányos tölgy emlékfát ültetett el a helyszínen Barkóczi István vezérigazgató, valamint Ákli Istvánné, a Kaposvári Egyetem Pedagógiai Intézetének az igazgatója, aki a közreműködő pedagógusok továbbképzését irányítja. Detrich Miklós





© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.