Az erdők látogatási tilalma június 4-éig tart.
Terepi bejáráson mutatta be 2010. június 1-jén a Veszprém Megyei MGSZH Erdészeti Igazgatósága valamint a HM Verga Zrt a közelmúlt viharos időjárása következtében keletkezett erdei károkat. Kulcsár Zsolt vezérigazgató köszöntötte a megjelenteket – köztük dr. Nagy Dánielt, a Vidékfejlesztési Minisztérium Természeti Erőforrások Főosztálya vezetőjét –, és elmondta, rendkívüli esemény alkalmából hívták meg a sajtó képviselőit. Az utóbbi napok szélsőséges időjárása a kezelésükre bízott erdőállományban is katasztrofális állapotokat teremtett számos térségükben.
A társaság munkatársai dolgoznak a károk felmérésén és felszámolásán.
Az adatokról jelentést készítenek a vagyonkezelő számára.
A ForestPress kérdésére a vezérigazgató elmondta, hogy egyelőre saját forrásból végzik a felszámolását.
Mészáros Gyula, a társaság vezérigazgató-helyettese arról tájékoztatott, hogy a 170 km/óra sebességű szél és a rövid idő alatt hullott 260 mm-nyi csapadékmennyiség katasztrofális károkat okozott az állományaikban. Ehhez fogható esőzés a feljegyzések szerint utoljára 103 évvel ezelőtt fordult elő a térségben.
Elsősorban a Zirci és Kab-hegyi Erdészet működési körlete szenvedett súlyos károkat.
Becslésük szerint mintegy 200 ezer köbméter fatömeg dőlt ki az orkánszerű szélben. Ennek értékét egyelőre még nem tudták felmérni.
Súlyosbítja a helyzetet, hogy infrastruktúrájuk (utak, átereszek, gátak) és egyéb vagyontárgyaik is komoly károkat szenvedtek.
A károsodott erdőállományok elsősorban – mintegy 80 százalékos arányban – idősebb, 100-120 éves bükkösök.
Vaspöri Ferenc, az MGSZH megyei erdészeti igazgatója hozzátette, hogy a szomszédos erdészeti társaság, a Bakonyerdő Zrt területén is komoly károk keletkeztek, és az első adatok szerint mintegy 60 ezer köbméternyi fa dőlt ki. Ezek a károsodott állományok elsősorban a Magas-Bakony területén találhatóak.
További veszteséget jelentenek a mintegy 25-30 ezer hektárnyi magántulajdonban lévő erdőben keletkezett károk.
A terepi bejáráson látottak igazolták azokat a légifelvételeket, amelyeket a társaság vezérigazgató-helyettese mutatott a veszprémi központban. Az erdei utaktól különböző távolságban dominószerűen kidőlt törzsek látványa fogadta a bejárás résztvevőit. Az időjárás nem volt tekintettel a látogatókra, továbbra is viharos szél és zuhogó eső jellemezte a bakonyi térséget.
A felázott talaj és az orkánszerű szél abban az időben is azzal a veszéllyel fenyegetett, hogy folytatódik a fák kidőlése. Ennek két esetben is szem- és fültanúi lehettek a jelenlévők: a mintegy 30 méter magas faegyedek óriási durranással fejezték be földi életüket, és feküdtek el a talajon.
A fokozott balesetveszély miatt látogatási tilalmat rendeltek el az erdeikben.
A kidőlt fák gyökértányérjai nagy területen sebezték föl a talajt, itt-ott kisebb tavacskákban gyűlt föl a víz a kifordított föld helyén.
Az erdőrészletekben soha nem látott új vízfolyások, patakmedrek alakultak ki, és keresték az utat a lejtő felé.
A Kab-hegyi állomány éppen a jövő évben került volna véghasználatra, a néhány éves kefe sűrű újulat szép reményekkel kecsegtetett az erdő jövőjét illetően.
Az erdőgondnokok elmondták, hogy a faanyagot kizárólag forwarderekkel hozzák ki a kárterületről, hogy ezzel is kíméljék az újulatot.
Megtudtuk, hogy ameddig a fák nedvességgel telítettek, addig nem kell tartani a fülledéstől és a gomba megjelenésétől. Igyekeznek minél gyorsabban menteni a menthetőt, a lehető legtöbb ipari rönköt kihozni a hosszúfákból. A többi választék pedig papíripari feldolgozás során, és tűzifaként hasznosulhat. Z.Z.
A HM VERGA Zrt. mintegy 50 ezer hektáron gazdálkodó erdészeti részvénytársaság, amely az erdőgazdálkodási tevékenységén túlmenően vadgazdálkodással, vadászattal, vadászati turizmussal, idegenforgalmi tevékenységgel és bányászattal, valamint az ehhez kapcsolódó kiegészítő munkákkal foglalkozik.
A Bakonyvidék a délnyugati-északkeleti irányban húzódó Dunántúli-középhegység legnagyobb kiterjedésű, legnyugatibb tája. A mintegy 3540 km2 alapterületű táj hazánk egyik legerdősültebb vidéke. Az erdők területe 140 ezer ha, ennek közepén keleti irányban gazdálkodik a HM VERGA Zrt.