2010. június 18-án, Szentendrén rendezte az Országos Erdészeti Egyesület
Informatikai Szakosztálya és az Alföldi Erdőkért Egyesület Informatikai
Szakbizottsága szakmai napját mintegy harminc fő részvételével. Az állami- és magán erdőgazdálkodás területéről, szakhatóságoktól, a Nyugat-magyarországi Egyetemről és az ERTI-től érkezett szakemberek megtekintették a HM Budapesti Erdőgazdaság beruházásában létesített faapríték tüzelésű hő- és áramszolgáltató központot Szentendrén a katonai szakképző iskola területén. Meggyesfalvi István az erdőgazdaság főmérnöke elmondta, hogy a 2004-ben átalakított tüzelőberendezés 300 ezer légköbméter fűtését, továbbá konyha, uszoda fűtését biztosítja, illetve áramot termel, melyet a Villamos Művek felé értékesítenek. Két kazán, egy öt és egy négy megawattos teljesítményű tíz éve leállás nélkül üzemel és évente mintegy 28 ezer tonna szén-dioxid kibocsátás megtakarítást eredményez az országnak. A régi faapríték tüzelésű kazánnal egy olajtüzelésű kazánt is kiváltottak Csobánkán, ami további 4 ezer tonna szén-dioxid egyenértékű megtakarítást eredményezett. Az üzemeltető Biohő Kft. munkatársai bemutatták a korszerű számítógép vezérlésű automatizált tüzelőberendezéseket.
Ezt követően Dr. Czimber Kornél, Jagicza Attila és Hóber Balázs előadásait hallgattuk meg a műholdas helymeghatározás erdei, korlátozott körülmények közötti alkalmazásának lehetőségeiről és a centiméter, illetve néhány deciméteres mérési pontosság elérésének feltételeiről. Az előadók rámutattak, hogy az elméleti lehetőségek és a gyakorlati tapasztalatok rendelkezésre állnak a technológia alkalmazásához, viszont felhívták a figyelmet arra, milyen szempontokat kell figyelembe venni a különböző készülékek és mérési technológiák esetében a mérési pontosság növeléséhez fedett terepen. Szükség is van ezekre az eszközökre, hiszen a mezőgazdasági gyakorlatban elterjedt uniós támogatási kérelmek igénylésénél és ellenőrzésénél alkalmazott műholdas helymeghatározási technológia az erdő-környezetvédelmi intézkedések végrehajtásánál már ma is fontos szerepet kap. A pályázatok elbírásánál fontos szempont az alkalmazott mérési pontosság, hangzott el több résztvevőtől. A határ-megállapításoknál az erdészeti- és ingatlan-nyilvántartási állapotok térképezési problematikáját fel lehet oldani gazdálkodói oldalon a valóság pontos felmérésével, így a pontatlan kérelmezés nem eredményezi a támogatási rendszerből történő esetleges kizárást – szólt a tanács a Zala megyei gyakorlatról.
Az esőzések ellenére megfelelő időjárási körülmények között a pilisszentlászlói erdőben lehetőség volt több készülék és mérési módszer összehasonlítására valós feladatok végrehajtása során.
Tapasztalatainkat összegezve: a mai korszerű térinformatikai adatgyűjtők megfelelő szakértelemmel erdei környezetben is alkalmasak az erdészeti mérési feladatok mérnöki kivitelezésére. Nyull Balázs
Az OEE és az Alföldi Erdőkért Egyesület informatikai rendezvénye Szentendrén (ForestPress)
- Főszerkesztő
- Krónika
- Találatok: 947