Hármas szakosztályülés Sopronban (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. április 13. - Az Országos Erdészeti Egyesület Erdőművelési Szakosztálya, Erdőhasználati Szakosztálya és Gépesítési Szakosztálya összevont ülést tartott 2011. március 31-én Sopronban, a Nyugat-magyarországi Egyetemen. A nagy érdeklődésre számot tartó programra érkezőket a NYME EMK dr. Káldy József Erdőgépfejlesztő Központjában várták a szervezők. A szakosztályülésre érkezőket prof. dr. Horváth Béla intézeti igazgató köszöntötte, majd prof. dr. Náhlik András kezdte meg az előadások sorozatát. Az Erdőmérnöki Kar dékánja előadásában az elmúlt évtizedben lezajlott változásokat elemezte, majd beszámolt az osztatlan erdőmérnök-képzésre való visszatérés viszontagságos, de végül eredményes eseményeiről. Előadásához szervesen kapcsolódva prof. dr. Koloszár József a régi-új osztatlan képzés akkreditálásának eseményei mellett felvázolta a jelenlegi tanrend tantárgycsoportjainak arányait is. A műszaki, ökológiai, ökonómiai tárgyak 1/3-1/3 arányát elfogadhatónak tartva véleménye szerint a végzett erdőmérnökök mai követelményeknek megfelelő képzettséget szereznek egyetemünkön.
Az általános ismertetők után a szakosztályok érdeklődésének megfelelő „szakmai” tanszékek ismertetése következett.
Az Erdőművelési és Erdővédelmi Intézet részéről dr. Frank Norbert egyetemi docens mutatta be az erdőművelés oktatásának mai rendszerét, az erdőmérnököknek oktatott kötelező és választható tantárgyakat.
Prof. dr. Horváth Béla egyetemi tanár, intézetigazgató, az Erdészeti-műszaki és Környezettechnikai Intézetet vezetője ismertette az intézet felépítését, az oktatásban és kutatásban résztvevőket, majd részletesen beszámolt a Géptani Tanszéken oktatott tárgyakról, az elméleti és gyakorlati követelményekről.
Az előadások sora az Erdőhasználati Tanszék munkájának bemutatásával folytatódott. Szakálosné Mátyás Katalin egyetemi adjunktus beszélt a tanszék által oktatott tárgyakról, elméleti órák és gyakorlatok arányairól. Hallhattunk a tanszék külföldi szakmai útjairól és a tudományos munkáiról is.
A hozzászólásokból kiderült, hogy az erdészeti gyakorlatból érkezett szakosztálytagok mennyire fontosnak tartják az osztatlan erdőmérnökképzésben a hagyományosnak tartott szakmai tárgyak megfelelő óraszámban történő oktatását.
Az aktuális szakosztályügyek ismertetése után a Botanikus kertben professzoraink - Majer Antal, Káldy József, és Lámfalussy Sándor – szobrait koszorúztuk meg szakmai munkásságuk méltatása mellett.  
Az esősre váltó időjárás ellenére a Tanulmányi Erdőgazdaság területén terepi körülmények mellett ismerkedtünk meg a Huniper Kft. és a NYME Erdészeti-műszaki és Környezettechnikai Intézetet által fejlesztett – a pajorkár elleni küzdelem hatásos eszközeként bemutatott - forgókaros injektálógéppel.
A TÁEG Zrt. Soproni erdészetének szakemberei – Csapó József erdészetigazgató és Köveskuti Zoltán műszaki vezető - a vörösfenyő állományait és a vörösfenyő szerepét ismertették a hegyvidék területén.
Nemes Zoltán, az Erdőhasználati Szakosztály elnöke


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.