Bagoly-vár: Új északerdős erdei iskola – II. (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
2011. június 1. -  Bózsó: „szociáltudatos” fejlesztést valósítottak meg - Május 30-án a borsodi Varbón új erdei iskolát avatott az Északerdő Zrt közössége. Az avatást követően a létesítmény előadótermében Bózsó Gyula műszaki osztályvezető vetítettképes bemutató keretében emlékezett a beruházás fontosabb eseményeire.
Image
A 103 ezer hektáron gazdálkodó, 14 erdészettel rendelkező társaság jelentős közjóléti tevékenységet folytat – fejtette ki a szakember. Ez az aktivitás három területen valósul meg: mintegy 200 kirándulóhelyet gondoznak, két erdei vasutat üzemeltetnek és négy erdei iskolát működtetnek. Ez utóbbiak: a répáshutai Bikk-Makk, a szelcepusztai Borz-alom, a csanyiki Csemete és most átadott Bagoly-vár. Az osztályvezető emlékeztetett, hogy már 1991-ben volt erdei iskolája a cégnek.
A közjóléti tevékenység során 1,5 millió látogatót fogadnak évente.
Image
A Bagoly-vár beruházás előkészítése 2008-ban kezdődött, jogerős építési engedély birtokában. A 70 milliós pályázati kérelmüket ennek ellenére először elutasították, de az átdolgozás után 2010-ben végül elfogadták. A támogatási szerződés megkötését követően sem ment minden simán, mert a közbeszerzési eljárást meg kellett ismételniük. A kivitelezés végül is öt hónap alatt valósult meg, ez év áprilisában került sor a műszaki átadásra. Annak ellenére, hogy az eredetileg munkásszállónak épült objektum számos meglepetést okozott a kivitelezőknek, többek között az épület egyik sarka süllyedni kezdett.
Image
Az épület funkcióváltása a helyiségek elosztásának és a közlekedésnek az újragondolását követelte meg, ezért például új bejáratot nyitottak a hangsúlyos fronton. Akadálymentesítettek, több vizesblokkot alakítottak ki, és számos más műszaki megoldással javítottak az épületen. Megoldották a tűzbiztonságot és a vagyonvédelmet, hőszigeteléssel látták el az objektumot.
Image
Az osztályvezető fogalmazása szerint „szociáltudatos” fejlesztést valósítottak meg.
A pályázat része volt az eszközbeszerzés is, amelynek keretében oktatási eszközöket, mikroszkópot, távcsövet vásároltak.
Bózsó Gyula végül az erdészeti kommunikáció fontosságát hangsúlyozta.
Image
A program befejező részében a miskolci II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola tanulói adtak elő egy zenére komponált mesejátékot, amelyben többek között elhangzott az Erdő fohásza megzenésített változata is. (zé)


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.