Karikások pattogásától volt hangos a Sárrét központja (ForestPress)
- Főszerkesztő
- Krónika
- Találatok: 1084
2011. augusztus 7. - Püspökladány, mely régen is központi helyet foglalt el a térség társadalmi, gazdasági életében mindig is találkahely volt a „három föld” Hajdúság, Kunság, Sárrét gazdatársadalmában. A hajdani gazdag vízi világ kiemelkedő hasznosítási lehetősége volt a rideg pásztorkodás. Debrecen, Karcag, Nádudvar és a térség többi településének gazdasági alapját a pusztába kicsapott ménesek, gulyák, nyájak adták. A lábon hajtott jószág terelésének – szakértő kezekben megvédésének – leghatékonyabb eszköze az ostor, a térségre jellemzően karikás ostor volt. A karikás ostor a pásztor embernek nem csak elmaradhatatlan munkaeszköze, de személyhez kötött dísze, egyes kiváló pásztoremberek mesterjegye is volt. Érdemes megemlíteni, hogy a karikás, vagy ahhoz nagyon közelálló ostortípus a sztyeppei népeknél mindenütt elterjedt eszköz és alkalmanként fegyver volt. A pásztorok nem csak az állatok terelésére – általában elsősorban hangjával és nem magával az ostorral terelve az állatokat – de a nyáj megvédésére is eredményesen használták a nagy gonddal és szaktudással elkészített karikásukat.
A karikás fegyverként való használatának nem csak a puszták híres betyárjai, Európa hajtó útjain elhíresült hajdúink, de az 1848-as szabadságharc szabadcsapatai is méltó hírnevet szereztek.
A közelmúltban Püspökladányban első ízben megrendezett „Magyar Ostor Napja” ennek a nagy hagyományokkal rendelkező pásztorszerszámnak kívánt emléket állítani.
A rendezvény versenyszámai a múltidézés mellett keresték a lehetőséget a nagy hagyományokkal rendelkező magyar pásztorszerszám mai korba való bennfoglalásának is.
A több száz érdeklődő kísérte figyelemmel a 24 versenyző vetélkedését.
Csikósok, pásztorok, és hobbi ostorozók, egyaránt részt vettek az erőpróbán.
A versenyszámok között volt a „csergetés” – a leghangosabb, decibelben hitelesen mérve -, az egy percen belüli legtöbbet pattintás, a labdaterelés, és köcsögverés, a csapókészítés is.
A rendezvényen megjelent számos ostorkészítő, fafaragó, rézműves is.
A térség lovas kultúrájának kiemelkedő bemutatója volt a délelőtt megrendezett Első Püspökladányi Nóniusz Tenyészszemle és Kettes Fogathajtó Versenyt.
A rendezvényeket kiegészítették a térség lovas egyesületei által szervezett színvonalas csikósbemutatók. Csiha Imre