2011. augusztus 30. – Befejeződött annak az épületenergetikai fejlesztésnek a kivitelezése, amelyet KEOP támogatással finanszírozott az Erdészeti Tudományos Intézet. 2011. augusztus 29-én bemutatták a sajtó képviselőinek azt a megvalósított projektet, amelynek eredményeként az ERTI Sárvári Központját ezentúl nem fosszilis energiával fűtik, hanem a helyben megtermesztett energianövények felhasználásával.
Borovics Attila főigazgató bevezetőjében elmondta, hogy szinte új szakmát kellett elsajátítaniuk az évekkel ezelőtt indított projekt előkészítése és megvalósítása során.
A projektet méltató előadásában Ligetiné Nechay Erzsébet, a Vidékfejlesztési Minisztérium kutatási, fejlesztési és innovációs osztály vezetője hangsúlyozta, hogy fontos a fosszilis energiahordozók kiváltása. Hasonlóan lényeges szempont az ellátás biztonságának megteremtése és a klímaváltozás lassítása.
A vidékfejlesztésben a bioenergia szerepe több szempontból is fontos: felértékeli a vidék, a mezőgazdaság szerepét, az új technológia hozzájárulhat a helyben maradáshoz.
Ez a megoldás csökkenti az energiafüggőséget, környezetbarát, s szinte a földön hever.
Egy-egy ilyen projekt kihívást és feladatot jelenthet a kistérségek számára. Jól illeszkedik az agrárpolitikai céljainkhoz, igazolja a szaktárca környezetvédelmi profilját és feladatát.
Az osztályvezető mérföldkőnek nevezte az ERTI 88 millió forintos pályázatának megvalósítását. Kiemelte a projektben megfogalmazott tanácsadási szolgáltatást, és a faapríték felhasználás példaértékű voltát.
Hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen volt a hőszigetelés és a nyílászárócsere is.
Pozitív hatásként említette még a munkahelyteremtést, a költségcsökkentést és a fenntartható megoldást.
Borovics Attila hangsúlyozta, hogy kevés olyan intézet van, amely saját magát látja el energiahordozóval, és emlékeztetett a múltbéli energiaellátásukra, az egykori fatüzelésről az olajfűtésre, majd a gáztüzelésre való átállásra, s most a faaprítékhoz való visszatérésre.
Kiemelte a kutatás és dokumentálás fontosságát, a közbeszerzési eljárás buktatóit.
A ForestPress kérdésére hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtizedekben megdupláztuk hazánk erdőterületét, valamint a termőhelyi és fafaj adottságaink miatt az ipari és bútorfa kihozatalnak korlátai vannak. A tűzifa aránya pedig meghaladja az 50 százalékot.
A főigazgató kiemelte, hogy a németországi Baden-Württembergből jönnek az ERTI szakembereihez tanulni a nemesítés és a biomassza-termesztés titkait.
Az előadást követően az érdeklődők megtekinthették a kazánt a hozzátartozó létesítményekkel. Z.