„A magánerdők növekvő szerepe a vidékfejlesztésben” - IV. (ForestPress)
- Főszerkesztő
- Krónika
- Találatok: 1196
2011. szeptember 16. - A Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége 2011. évi nagyrendezvénye Szentgálon, a tiszafák árnyékában; Az elhangzott előadásokat rövid kérdezz-felelek követte, majd Luzsi József MEGOSZ elnök zárta a konferenciát.
Képes beszéddel élt Luzsi József, a lengyel-magyar történelmi olvasókönyvvel kezében, utalva a Rimmler-díjjal kitüntetett Józwiak Bernard származására, példának hozta a lengyel-magyar barátságot, évszázados jó kapcsolatokat a hatóságok és a magán-erdőgazdálkodók közötti reménybeli harmóniára.
A szünet után a Sopronból elszármazott Németh László, a Lenzing Aktiengesellschaft szakértője tartott előadást cégének termékeiről, elsősorban a facellulóz előállításáról. Amit a selyemhernyók csinálnak, azt teszi a Lenzing is – fogalmazta meg mottóként. A bükk faanyagából állítják elő azt a cellulózt, amiből számos alapanyagot, többek között műszálat gyártanak.
A salzkammerguti tóvidéken található gyár, elmondása szerint legalább annyit költ a környezetvédelmi előírások betartására, mint a faalapanyag vásárlására. A fa 24 százalékát kitevőcellulózon kívül előállítanak furfurolt, ételecetet és rágógumi alapanyagot is. A műszálból szövött textilekből pedig a női fehérneműktől a tamponon át a tűzoltók védőruhájáig számos terméket gyártanak. A műszálgyártás a linzi üzemükben folyik.
17 országból, köztük hazánkból vásárolnak fát. A szakember szerint a magyar szállítók megbízható partnerek.
Az általa bemutatott mintegy 20 perces filmet, magyarra szinkronizálva szeretné eljuttatni az itthoni iskolákba.
A rendezők alkalmat teremtettek az érdeklődőknek a közeli híres tiszafás megtekintésére is. A HM VERGA területén található állományt jelenleg a nemzeti park kezeli.
A tiszafásban álló Majer Antal emléktáblánál Répászky Miklós rövid megemlékezést mondott, majd a jelenlévők elénekelték az Erdész himnuszt.
Alternatív programként a résztvevők megtekinthették a különböző erdészeti gépeket munka közben, illetve meghallgathatták Nyull Balázs (DigiTerra) előadását.
Koraeste a veszprémi Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskola kamarakórusa és rézfúvósai „Az erdő hangjai” címmel hangversenyt adtak. A Telemann művektől kezdve Kessler feldolgozáson át Kodály Esti daláig remek produkciókat hallhattunk a kórustól, a szólistáktól és a fúvósoktól egyaránt. Veres Györgyné Petrőcz Mária tanítványai megérdemelték a vastapsot, s külön elismerés a meghívó-házigazda Bodor Dezső Károlynak.
A zenét egy másik művészet követte, a magánerdészek borversenyének első helyezettje Debreczeny Zoltán festőművész Unikornis című alkotását kapta.
A vacsoráig kitartók pedig tanúi lehettek, amint megérkezett a nagysátorba a traktor vontatta gulyáságyú a főételnek szánt szarvaspörkölttel. (z.)