2012. május 8. – Valkó - Lezárult egy újabb nagyszabású természetvédelmi fejlesztési program a Pilisi Parkerdő területén Sikeresen zárult a Pilisi Parkerdő Zrt gondozásában megvalósult, az Európai Unió és a Magyar Állam közös pénzügyi támogatását élvező Parkerdő természetesen 2010-2012 pályázati program. Különös jelentősége, hogy a korábbi, 2008-2010-es pályázati időszak folytatásaként, annak eredményeire építve újabb nagy volumenű, aktuális természetvédelmi fejlesztések elvégzését tette lehetővé. A program során a Pilisi Parkerdő kezelésében lévő védett erdőterületeken került sor a fejlesztésekre, összességében mintegy 296 millió forint költséggel.
A védett erdőterületek rehabilitációjára (erdőszerkezet átalakítás) volt a legköltségesebb projektelem, a két év során összesen közel 168 millió Ft-ot fordított a Parkerdő a száradó fekete- és lucfenyvesek, őshonos erdőtömbök melletti nemesnyárasok és akácosok erdőszerkezet átalakítására. A védett területeken lévő idegenhonos erdők őshonossá alakítására 100 hektárnyi területen került sor, melynek során összesen 1,1 millió facsemete kiültetését és 22,5 mázsa makk vetését végeztük el. Az új, őshonos fafajjal történt erdősítések mindenhol sikeresnek mondhatók, a csemeték megmaradását a pályázat végeztével saját költségen végzett további ápolások segítik majd.
Az őshonos erdőállományok megőrzésének céljából elengedhetetlen feladat az agresszívan terjedő, idegenhonos fafajok irtása. Az invazív fafajok (akác, zöldjuhar, bálványfa) védett erdőterületen történő visszaszorítását többszöri, esetenként vegyszeres kezeléssel összesen 79 hektáron végeztük el, 33 millió forintos költségen. Az illegális erdőhasználatot és hulladéklerakást gátló és ezáltal az erdő tisztaságát óvó sorompókból 59 darabot, útelzáró karókból pedig 211 darabot helyeztünk ki, közel 24 millió Ft költségen. A védett területeken az ökológiai kapcsolatokat akadályozó, mára funkcióját vesztett kerítéseket 32,2 kilométer hosszban számoltuk fel, egy fokozottan védett erdőt védő kerítést pedig közel 1 kilométer hosszban telepítettünk közel 29 millió Ft-os költségen. A védett területeken az illegálisan lerakott hulladéktól tisztítottuk meg az erdőt, összesen mintegy 200 m3-nyi hulladék összegyűjtésével és elszállításával, közel két és fél millió forintos költségen.
Lomniczi Gergely, a Pilisi Parkerdő Zrt szóvivője köszöntötte a május 8-án tartott záróalkalmon megjelenteket.
Zambó Péter vezérigazgató elmondta, hogy a társaság 2008-ban pályázott először uniós forrásra. Azóta immár a negyedik évben sikerült pályázatot nyerniük.
2010-ben zárták a Mogyoróhegyi Erdei Iskola felújítására elnyert pályázatot, mely 60 milliós összeget tett ki.
A Parkerdő természetesen pályázat első része is befejeződött korábban, 570 millió forint felhasználásával. Ez volt a hazai erdőgazdálkodók első igazán nagy természetvédelmi programja. Ebből 460 millió volt pályázati forrás.
A második rész most ért a végéhez, melynél 296 millió forint összes költséghez 266 millió forint támogatást nyertek.
A pályázatokhoz a társaságnak szervezeti és pénzügyi alkalmasságát is bizonyítania kellett. Hozzá tette, ezzel az alkalmassággal valamennyi hazai erdészeti társaság rendelkezik.
Az Országos Erdészeti Egyesület elnökeként kiemelte, hogy az erdőgazdálkodás maga a vidékfejlesztés.
A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a program segítségével munkahelyeket biztosítottak a környékbelieknek, együttműködve a közmunkaprogrammal, amelynek keretein belül mintegy 370 munkást foglalkoztatnak.
Végezetül köszönetet mondott a programban közreműködött belső és külső szakembereknek.
Vigh Andrea kommunikációs munkatárs ismertette a pályázat kivitelezésének legfontosabb adatait.
A legfontosabb projektelem az erdőszerkezet átalakítás volt. Ennek során 296 milliós költségvetésből 168 millió forintot fordítottak. 100 hektár területen végezték el a szerkezetátalakítást, 1,1 millió csemetét ültettek el, és 250 kg makkot vetettek el.
Az erdősítés mindenhol sikerült, megmaradtak a csemeték. A területen a további munkálatok, ápolás során gondoskodnak a végleges állomány kialakításáról.
Az invazív fafajok visszaszorítása során összesen 79 hektáron irtották ezeket a fafajokat, az akácot és a bálványfát, 33 millió forint költséggel.
Az illegális erdőhasználat, a falopás és a szemétlerakás megelőzésére 59 méretes, tartós fémsorompót telepítettek, és elhelyeztek 210 útlezáró karót is. Ennek költsége 24 millió forint volt.
Az időközben funkcióját vesztett 32 km hossznyi kerítést bontottak le, 29 millió forint költséggel.
A védett területeikről 200 m3 szemetet szállítottak el, ami 2,5 millió forintba került. (z.)
A PÁLYÁZAT MEGVALÓSÍTÁSÁHOZ KAPCSOLÓDÓ ALAPINFORMÁCIÓK
A pályázat címe: Parkerdő természetesen 2010-2012
A projekt összköltsége: 296 172 210 Ft
A megítélt támogatás: 266 554 989 Ft
A megvalósítás helyszíne: 201 erdőrészlet a Pilis, a Visegrádi-hegység, a Budai-hegység, a Gödöllői-dombság és a Kiskunsági homokhát (Dabas) területén, a Közép-Magyarországi Régióban.
A megvalósítás időszaka: 2010. július - 2012. május
A fenntartási kötelezettség: 5 év
A támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás
A megvalósítási helyszín védettségi szintje: országos jelentőségű védett és fokozottan védett terület, NATURA 2000 terület és helyi védett terület.