A PEFC erdőtanúsítás lehetőségei Magyarországon – I. (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
2012. szeptember 9. – A fenti címmel tartott szimpóziumot Sopronban, 2012. szeptember 7-én a NymE Erdővagyon-gazdálkodási és Vidékfejlesztési Intézete társrendezőivel – NymE ERFARET Kft, OEE Közgazdasági és a Tanúsítási rendszerek szakosztályai  – együttműködve a III. Erdész-ökonómus Találkozó égisze alatt.

A szervezők célja az volt, hogy fölhívják az erdőgazdálkodók és faipari szakemberek figyelmét a PEFC tanúsítási rendszerben rejlő lehetőségekre. Amint a meghívóból kiderül, a tájékoztatáson túl az is lehetőségek között szerepelt, hogy a hallgatóság részt vegyen a rendszer hazai kidolgozásában és meghonosításában.
Image
A külföldi előadók a német és szláv „szakmai kultúrkörből” rekrutálódtak, Németországot Dirk Teegelbekkers, Ausztriát Clemens Kraus, Szlovéniát Mihael Koprivnikar, Szlovákiát Hubert Palus képviselte.
Ismeretes, hogy az erdészet és a faipar területén, de a teljes erdőipari rendszerben (egészen a nyomdaiparig és a kiadókig) két nagy, rivális eredettanúsítási rendszer létezik, a WWF és a Világbank által támogatott FSC (Forest Stewardship Council) és a magán-erdőgazdálkodók által alapított PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).
A PEFC hazai alapjainak lerakása során már 2009-ben, a MEGOSZ éves nagyrendezvényén tartott előadást Schiberna Endre egyetemi docens „A magán-erdőgazdálkodás teljesítménye és a PEFC tanúsítás lehetőségei Magyarországon” címmel. A szakember ott leszögezte, hogy az eredettanúsítás nem garantálja az erdőgazdálkodás tartamosságát, csupán a származást. „A PEFC az erdőgazdálkodók tanúsítási rendszere, a melynek alapítói között a CEPF, az Európai Magán-erdőgazdálkodók Szövetsége is ott található. A nemzetközi egyezményen nyugvó rendszer a gazdálkodói szemléletet tükrözi, és segíti a kis területű erdőgazdálkodókat.
Előnye a költséghatékonyság és az, hogy csoportos részvétel is lehetséges. Annak ellenére, hogy ez a világon a legelterjedtebb tanúsítási rendszer (ismert még a WWF által favorizált FSC), hazánkban még nincs PEFC-szabvány.”
A hazai helyzet azóta nem változott gyökeresen.
Image
De mi is az a PEFC?
A szervezet létrejöttét az 1992. évi Rio de Janeiro-i ENSZ Föld Konferencia fenntarthatósági céljai ihlették. 1999-ben, Párizsban alapították meg magán-erdőgazdálkodók, nemzetközi ernyőszervezetként.
A PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) tanúsítás nemzeti erdőtanúsítási program megalapításához és elismeréséhez kíván keretet és támogatást nyújtani. Ezeket az erdőtanúsítási programokat az egyes országok alakítják ki a nemzetközileg elfogadott fenntartható erdőgazdálkodási követelményeknek megfelelően. A tanúsítvány azt igazolja a fa- és papírtermékek, bútorok vásárlóinak, hogy azt a terméket fenntartható erdőgazdálkodásból származó fából állították elő.
A PEFC szerint ez a tanúsítási rendszer a legelterjedtebb a világon.


A térkép tanúsága szerint Afrika, India, Arábia és DK-Európa kivételével szinte mindenhol létrehozták a helyi szervezetét.

A PEFC magyarországi alapításában a NymE Erdővagyon-gazdálkodási és Vidékfejlesztési Intézete vállal főszerepet, ami azért fontos, mert a gazdálkodástól független szereplő. Ez pedig a hitelesség egyik garanciája lehet.
A soproni konferencia egy újabb – remélhetően termékeny – állomás a rendszer hazai meghonosításának elég nehézkesnek tűnő folyamatában.
Image
Schiberna Endre intézetigazgató köszöntőjét követően a PEFC nemzetközi (anya)szervezetéről Dirk Teegelbekkers tartott ismertetést.
Image
Elmondta, hogy a nemzeti kezdeményezést egy független tanúsító szakértői csoport ellenőrzi, és értékeli nemzetközi szinten. A grémium által javasolt nemzeti szabványt pedig a szervezet közgyűlése hagyja jóvá. A tanúsítást öt év elteltével ismételten auditálni kell.
A szakértő kiemelte, hogy valamennyi kontinensen jelen vannak, jelenleg az argentin és a kínai pályázat véglegesítése folyik.
Napjainkban a világ erdeinek 9 százaléka, az ipari fa 26 százaléka tanúsított.
A CEPF tanúsítványból származó többlet elsősorban a kereskedelmi előnyből származik. Ma a világon 9000 cég rendelkezik minősítéssel. Számos országban a közbeszerzésbe is beépítették, és csak tanúsított termékek vehetnek részt a folyamatban.
Az erdőtulajdonosok számára pedig azt a nemzetközi elismerést biztosítja, hogy fenntartható erdőgazdálkodást folytat.
A rendszer biztosítja a fa, illetve a termék eredetének, származásának visszakereshetőségét.
A másik rendszerrel (FSC) szemben a PEFC előnye, hogy figyelembe veszi a nemzeti sajátosságokat, vagyis országspecifikus, tehát nem valamiféle külső, nemzetközi diktátum kimenete. Egy olyan nemzetközi „család”, amely kölcsönösen elismeri az egyes országokban kialakított saját tanúsítási megoldásokat, módszereket. Ezen túlmenően, pedig a kisebb erdőtulajdonosok érdekeit és lehetőségeit is figyelembe veszi. (z)

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.