2012.november 22. - A fenti címért versenyezhettek azok a karcagi és püspökladányi kerttulajdonosok, akik a polgármesteri hívó szóra vállalták a megmérettetést tudásban, akaratban, kitartásban a kertművelés területén. Az ötletgazda karcagi alpolgármester asszony szándéka szerint a parlagon heverő területek művelésbe vonása, a gyomtengerek felszámolása, a helyi minőségi élelmiszer termelés és a fiatalok munkára nevelése, az értelmes szabadidő eltöltés egyszerre elérhető a kiskertmozgalom felélesztésével.
Dombi Imréné, Püspökladány polgármester asszonya megnyitóbeszédében elmondta, hogy a mozgalom nem csak a kertek rendezettségét növeli, de munkát, örömet, egészséges élelmiszert is ad a település lakóinak. És bár az idei év még szinte csak szárnypróbálgatásnak, csíracsemetének tekinthető, de a kezdeményezés híre már túljutott határainkon, érdeklődés mutatkozik Püspökladány testvérvárosaiban is.
Kovács Szilvia, Karcag város alpolgármestere – a rendezvény háziasszonya – elmondta, hogy a kiskertek művelése nem csak munkát, napi örömet és gazdasági hasznot, egészséges helyi élelmiszert jelent, de kapcsolatot épít generációk között is. A mozgalomban résztvevők sok esetben elmondták, hogy a palántanevelés az unokákkal, az unokákért is történik.
A versenyben alapvetően három kategóriában lehetett indulni: balkon, kiskert, veteményeskert. Az idei év tapasztalatai azonban azt sugallják, hogy bővíteni kell a kategóriákat, be kell vezetni a zártkert kategóriát is méghozzá veteményeskert, gyümölcsöskert különválasztással.
Alpolgármester asszony érdekességként megemlítette, hogy különdíj odaítélése mellett döntöttek Karcagon, mert a legfiatalabb 7 éves és a legidősebb 80 éves versenyző törekvése az átlagtól is becsülendőbb volt.
Feldman Zsolt a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára – a rendezvény fővédnöke – köszöntőjében az élelmiszerbiztonság felértékelődéséről, a helyi élelmiszertermelés fontosságáról, az önfoglalkoztatás jelentőségéről és a vidéki életminőség emeléséről beszélt.
Túrmezei Sándor nyugalmazott főiskolai tanár a karcagi bírálóbizottság elnöke a 2012 év tapasztalatairól beszélt. Előadását egy kis történelmi visszatekintéssel kezdte. Lippai János Posoni Kert című munkájából – mely a kertművelés első hazai írásos emlékének tekinthető – kiemelte a ma szinte elképzelhetetlen fajgazdagságot. Lippai a püspöki kertben 150 virágot, 45 gyümölcsfát és 80 zöldségfélét ismertet.
A ma kertészei figyelmét a régi, jól bevált fajták ismételt felfedezésére, a másodvetések jól átgondolt használatára, valamint az okszerű öntözésre hívta fel. A térség talajviszonyai ugyanis kedveznek a másodlagos szikesedési folyamatok beindulásának, ha az öntözésre a felszín alatti, felszín közeli vizeket használják a gazdák. Kiemelt fontossággal bír éppen ezért a csapadékvíz okszerű hasznosítása, öntözési célú visszatartása, felfogása.
Rásó János, az Erdészeti Tudományos Intézetének kutatója, a Püspökladányi Városszépítő Egyesület elnöke a helyi eredményeket ismertette. Előadásában végigvezette a hallgatóságot a Sárrét történelmi kertgazdálkodásán, melyet a térségre hajdan jellemző vízi világ, majd a folyószabályozást követő folyamatos szárazodás határozott meg. A legelők, szántók, zártkertek, kertek rendszerét a víz és a víz visszaszorulása határozta meg.
A huszadik század második felében a helyi kertgazdálkodást a művelt kertek és rendezett zártkertek jellemezték.
A kertmozgalom feléledése remélhetően ismét élettel tölti meg ezeket az elhanyagolt területeket.
Tóth Ferenc, Püspökladány rendőrkapitánya előadásában kiskertek védelméről beszélt. Hangsúlyozta, hogy értékeink megőrzése mindenkor közös feladat és kötelesség. A rendőrség, polgárőrség, mezőőri szolgálat tevékenysége csak a lakosság hathatós segítségével lehet eredményes. Előadásában hangsúlyozta, hogy az önvédelem törvényben megadott jogát megfelelő önuralommal, megfontoltan és az arányosság elvének szem előtt tartásával érdemes alkalmazni.
A konferencián a kiskert műveléssel, környezettudatos növényvédelemmel, és a értékesítéssel kapcsolatos szakmai előadások követték.
A szervezők a kezdeményezés sikerében bízva a 2013. évben is meghirdették a kiskertek nemes versengését.
Az érdeklődés szintjét látva várják hazai és határon túli települések jelentkezését is kezdeményezésükhöz. Csiha Imre