Gyors beavatkozások gyakorlása erdőtüzek oltásakor a SEFAG-nál (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image

2013. április 12. – Gyakorlati bemutató és elméleti képzés a SEFAG ZRT. Lábodi Vadászerdészeténél: „Vízöntő” erdőtűzoltó berendezést helyeztek üzembe 2013. április 9-én. A SEFAG ZRT. elkötelezett az állami vagyonnal történő felelős gazdálkodás mellett. Ennek megfelelően a társaság kiemelt feladata a vagyonvédelem. Tekintettel arra, hogy síkvidéki erdészeti egységeik jelentős fenyő erdőállománnyal gazdálkodnak, illetve vonalas létesítményekkel átszőttek (út, vasút) fokozott figyelmet kell fordítaniuk a tűzvédelmi és biztonsági intézkedésekre. A múltban tűzpászták kialakításával, fenntartásával igyekeztek megelőzni a vonalas létesítmények üzeme során keletkező tűzeseteket. Az elmúlt év rendkívül száraz nyári időszaka sajnos tűzeseteket is hozott. A keletkezett erdőtüzek oltási munkálatai során a Vízöntő névre keresztelt gyors beavatkozású erdőtűzoltó aggregát jelesre vizsgázott. Ezért a SEFAG úgy döntött, hogy további két berendezést állít üzembe a Nagybajomi Erdészet mellett immár a Lábodi Vadászerdészet és a Barcsi Erdészet területén is.

A berendezésekkel – „megrendezett” körülmények között – a Katasztrófavédelem megyei képviselői és a működési közigazgatási terület polgármesterei körében ismerkedhettek meg a rendezvény résztvevői a SEFAG ZRT. Lábodi Vadászerdészet területén, Nagysallér-pusztán.

A program megrendezett tűzeset gyakorlati bemutatójával kezdődött. Az ellenőrzött körülmények között felgyújtott vágástéri apadék oltásához Merczel István műszaki osztályvezető riasztotta az illetékes kerületvezető erdész kollégát, aki a riasztást követő második percben érkezett a tűzeset helyszínére. A Vízöntő tűzoltó berendezés szakszerű üzembe helyezését követően pár perc alatt sikerült a lángokat megfékezni és a keletkezett tüzet eloltani.

Image

A gyakorlati bemutatót követően a Sziágyi Erdei Iskola biztosított helyszínt a program elméleti részéhez, melyben a sort a tűzoltó berendezés egyik fejlesztője - a Nyugat Magyarországi Egyetem mellett - dr. Fekete Gyula nyitotta, a berendezés fejlesztési koncepciójának és műszaki paramétereinek bemutatásával. Előadásából kiderült, hogy a mezőgazdaságban rendszeresített permetező tartály és aggregátor felhasználásával indult a konstrukció fejlesztése, mely fő szempontja, hogy az erdőgazdálkodásban általánosan használt terepjáró pickup járművek is könnyen tudják mozgatni a berendezést. A 400 literes tartállyal felszerelt Vízöntő többféle szórásképpel, 40 bar nyomáson képes mintegy 15-20 m-es távolságra kijuttatni a tűzoltó vizet.

Image

A konstruktőr előadásához szorosan kapcsolódott a Nagybajomi Erdészet igazgatójának, Takács Józsefnek a beszámolója, mely a berendezéssel kapcsolatos műszaki és gyakorlati paramétereket mutatta be. Megtudhatták a vendégek, hogy noha, a Nagybajomi Erdészet szerencsésen, nem kellett, hogy tűzesetekkel tegye próbára a berendezést, de kifejlesztettek egy, az eszközt emelt helyzetben tárolni képes bakot, mely alá parkolt hordozójárműre kézi csörlő segítségével engedhető a tüzivízzel és üzemanyaggal feltöltött, gyorsan bevethető tűzoltó berendezés. Készült még egy három pontos felfüggesztést biztosító keret is a Vízöntőhöz, így kifejezetten nehéz terepre (például vágástérre) is be tudják vinni ilyen hidraulikus rendszerrel ellátott traktor segítségével. Elmondta, hogy ideális az volna, ha minden egységnél készültségben állna már járművön egy eszköz, mely riasztás esetén késlekedés nélkül indulhatna az oltási munkálatok helyszínére.

Image

Az előadást a Barcsi Erdészet igazgatójának, Puskás Zoltánnak a gyakorlati tapasztalataira épülő kiegészítő követte. Az elmondottakból kiderült, hogy a vonalas létesítményeket követő tűzpászták kialakításával, karbantartásával megelőzhetők az út-vasút üzemből fakadó tűzesetek (például vasúti fékezés, szikra kibocsátása), és mértékadó a hatékonysága a tűz terjedésének megakadályozásában.

Image

Merczel István műszaki osztályvezető vázolta a SEFAG ZRT. vagyonvédelmi berendezkedését, bemutatta a berendezések helyét és szerepét tűzesetek oltási feladatainak végrehajtása során.

Image

Zárásképpen a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság területileg illetékes parancsnoka, Tarlós István foglalta össze a katasztrófavédelem észrevételeit és kezdeményezte egy közös, tűzoltók által erdészeknek tartott oktatás és gyakorlat megrendezését, a berendezés még hatékonyabb használhatósága érdekében.

A SEFAG ZRT. a tűzoltó berendezéseket – a megfelelő hatókörön belül a katasztrófavédelem bevonásával – a települések részére is biztosítja a tűzoltási, katasztrófavédelmi munkálatok során.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.