Erdőjárás a természettudományos képzés érdekében a Farkasszigetben (ForestPress)
- Főszerkesztő
- Krónika
- Találatok: 775
2013. június 10. - Püspökladányban 2013. május 30. és június 1. között általános iskolás továbbképzés zajlott lelkes pedagógusok részvételével. „A természettudományok iránt érdeklődő tehetségek felismerése és fejlesztése” elnevezésű, a Felnőttképzési Akkreditált Testület által támogatott képzés a Széchenyi Terv keretében valósulhatott meg.
A képzést a püspökladányi Kálvin Téri Általános Iskola Tagintézménye szervezte.
Meghívott előadó dr. Molnár Katalin a Nyugat-magyarországi Egyetem docense volt.
Az előadásokon a résztvevők foglakoztak a környezetkultúrával, természet- és környezetvédelemmel és fenntarthatósággal. Kiemelt szerepet kapott a szemléletformálás, a környezettudatos életvitel,
az erdők funkciói, az erdők szerepe a szocializációs folyamatban, pedagógiai tennivalók, módszerek a személyiségfejlődés érdekében - melyek között nagy szerepet kap a játék, a természettel való közvetlen kapcsolat.
A képzés egyik részeként tanulmányúton vettek részt a pedagógusok az Erdészeti Tudományos Intézet (ERTI) Püspökladányi Kísérleti Állomásán. Az arborétumi sétán Csiha Imre állomásigazgató röviden ismertette az erdészeti kutatás történetét, a kutatás mai szerepét, jelentőségét a gyakorlati erdőgazdálkodásban a Püspökladányi Kísérleti Állomás kutatási témáit, és környezeti nevelésben vállalt feladatait.
Napjaink legfontosabb térségi kutatási feladatai közé tartoznak:
A természetközeli erdőgazdálkodás lehetőségeinek kutatása Alföldi területeken, a nyár és akác technológiai fejlesztési kutatások, az energetikai célú faültetvények technológiai fejlesztése, a szárazságtűrő fafajok, fajták szelekciója, honosítása ( Pl. szil szelekciós és honosítási tevékenység).
Tájékoztatta a jelenlevőket az ERTI klímaváltozással kapcsolatos kutatásairól is, melyben fontos szerepet kaphatnak - többek között – az arborétumban telepített közel 1200 növényből szelektálható szárazság tűrésű fajok.
És ami miatt – elsődlegesen - a tanulmányútjukat ide szervezték a pedagógusok, beszélt az állomásnak a környezeti nevelésben betöltött szerepéről. Az ERTI püspökladányi intézete üzemelteti – lassan 3 éve – a Túry Elemér Ökotábort, melyben több száz - főleg magyar gyermek tölti a nyarat. Az intézet munkatársai folyamatosan tartanak környezeti nevelési és erdei iskolai programokat a résztvevő óvodásoknak, diákoknak.
Az ERTI és az NymE között folyamatos szoros szakmai kapcsolat van. Ez a képzés illetve tanulmányút lehetőséget adhat arra, hogy a két nagy múltra vissza tekintő intézet között a szakmai (erdészeti) kapcsolatokon kívül az erdei iskolai képzéssel- környezettudatos neveléssel kapcsolatos közös program – pályázat - kapcsolatfelvétel is megtörténjen. Kovács Csaba (ERTI)