2013. július 16. - Süttő-Tata, 2013. július 11-12. - Tatán, az Esély Budapest Alapítvány és középiskolai kollégium színháztermében július 11-én reggel vette kezdetét a 2013. évi erdészverseny. Az erdészverseny utolsó fordulójára, a lövészet két versenyszámára, július 12-én délelőtt került sor a gyarmatpusztai lőtéren. A két versenyszám a koronglövészet és a golyóslövészet.
A lövészet megkezdése előtt mindenkinek regisztrálnia kellett a lőtéri előírásoknak megfelelően. Ezután két csoportra oszlott a mezőny és egyszerre kezdődött a verseny a korong- illetve a golyós lőállásokban.
A kissé kellemetlen szeles és hűvös idő nem kedvezett a versenyzőknek, de ez a hátrány mindenkit egyaránt sújtott.
A lőtér parancsnoka, Pintér István eligazítója után foglalhatták el a versenyzők a lőállásokat.
A koronglövészet
Ennél a versenyszámnál négy-négy lövész állhatott a lőállásban, és minden sorozat után helyet változtattak. A korong a lövész hangos „fel!” kiáltására indult. A lövést két versenybíró értékelte.
A lövészethez a szervezők biztosítják a 12-es kaliberű fegyvert és a lőszert, valamint a korongot.
Az „éles" lövészet előtt - igény esetén - lehetősége van a versenyzőnek öt próbalövést tenni a fegyver megismerése céljából. A versenysorozata10 korongra leadott 2x5 lövésből áll. Csak fegyvertartási engedéllyel rendelkező erdész versenyezhet.
A feladat elvégzéséhez rendelkezésre álló idő: 10 perc
Az eltalált korongok számát szorozni kell 2,5-tel, így kapjuk meg a versenyszám során elért pontszámot.
Amennyiben a versenyző a versenyszámok bármelyikében a biztonsági előírásokat megsérti, a versenyszámra adható pontszáma: 0 pont.
Elérhető pontszám: 25.
Golyós lövészet
A verseny a gyarmatpusztai lőtér másik lőállásában folyt, ahol egyszerre három lövész tüzelhetett.
A lövészethez a szervezők biztosítják a 0.22-es kaliberű fegyvert és a lőszert.
Az „éles" lövészet előtt - igény esetén - lehetősége volt a versenyzőnek öt próbalövést tenni a fegyver megismerése céljából, az alsó lőlapra. A versenyző 10 értékelendő lövést adott le -amennyiben a szintidőből nem csúszott ki - álló testhelyzetből, feltámasztás nélkül egy 50 m-re lévő 4-a típusú (külmérete 24x23 cm, tízes kör 20 mm, a külső kör 198 mm) lőlapra. Puskaszíj használható, de céltávcső használata tilos.
Az idő mérése a „tűz" vezényszó elhangzásával kezdődik. Az 5 perc leteltével az „állj" vezényszó után lövés nem adható le.
A feladat elvégzéséhez rendelkezésre álló idő: 5 perc
A lövések eredményét távcsövön követték a versenybírók, majd a lövések végén a lövésszel együtt a főbíróval ellenőrizték és bevették a lőlapot.
A teljesített köregységek összes pontszámát - mindegyik köregység 1 pont - el kell osztani néggyel, az így kapott érték adja a versenyző által elért pontszámot.
Amennyiben a versenyző a versenyszámok bármelyikében a biztonsági előírásokat megsérti, a versenyszámra adható pontszáma: 0 pont.
Elérhető pontszám: 25.
A lövészet végeztével Pintér István, a lőtér parancsnoka ismertette az eredményeket. (z.)