2013. október 21. - Az OEE Győri Erdőgazdasági Helyi csoport vendégei voltunk, avagy a Soproni HCS tanulmányútja a KAEG Zrt területén Nagy örömmel tettünk eleget győri szomszédaink szíves meghívásának, így a Győri Erdőgazdasági Helyi Csoport tagságával közösen tölthettünk egy szép őszi napot a KAEG Zrt területén.
Rövid utazás után a megbeszélt időben érkezett meg negyven fős különítményünk a fertődi kastélyparkban álló „Bagatelle” épületéhez, ahol Papp László vezérigazgató helyettes úr, Kóródi Sándor HCs elnök és Greguss László Géza titkár urak fogadtak minket, a vendéglátó HCs tagságával együtt, akik között sok rég nem látott ismerőst, barátot köszönthettünk.
Papp vezérigazgató helyettes úr beszámolt az erdőgazdaság által végrehajtott, illetve koordinált korábbi kastélypark fejlesztésekről, és a remények szerint KEOP pályázati források segítségével a közeljövőben végrehajtandó felújítási, rekonstrukciós munkákról.
Rövid sétát tettünk a kastélyparkban, s közben Kóródi elnök úrtól hallhattuk a kastéllyal kapcsolatos történelmi hátteret, a park kialakulásának történetét, az ok-okozati összefüggéseket, amelyek jó része kevésbé ismert a nagyközönség előtt. Érzékeltük, hogy nem kis közjóléti munkát vállal az erdőgazdaság a kastélypark és a Lési erdő gondozásával.
Ezt követően a cseri talajokon folyó erdőgazdálkodásba kaptunk betekintést Papp Csaba erdőgondnok úr vezetésével. Előbb a „Vitnyédi cser” kerületben található korábbi anyagnyerő helyet kerestük fel, ahonnan korábban a kiváló minőségű vörös kavicsot használhatta az erdőgazda, feltáró útjainak stabilizálására, most az erdészet engedélyével a terepet a cross-motorosok vehették át (szabályozott körülmények között), az erdészet azon nem titkolt szándékával, hogy így, csökkenteni tudják a tilosban motorozók számát. Ezzel kapcsolatos tapasztalataik pozitívak.
Az örömteli másodlagos hasznosítások mellett azonban láthattuk, hogy erdőgazdálkodási szempontból mit „tud” ez a cseri talaj: a 15 cm-nyi termőréteg alatt rögtön a vörös kavics található, amely jó esetben csak egy kicsit lejjebb cementálódott.
A mesterséges felújítások során ezt a kavicsréteget a Danszky-féle altalajlazítóval törik meg, lazítják.
Következő állomáshelyünk a Sweitzer-tilos kerületben volt, ahol egy szintén cseri talajon nőtt, fokozatos felújító vágással kezelt, korábban megbontott, érett cseres állományt tekintettünk meg. Az újulati szint fejlődését az erős cserjésedés és gyomosodás rendkívüli módon hátráltatja, ráadásul, a fent vázolt termőhely révén szükséges altalajlazítás fokozatos felújító vágás esetében nem kivitelezhető, ami szintén hátrányos indítást jelent az újulatnak.
A szomszédos erdőrészletben egy tarvágással véghasznált, már sűrűség korú, kiválóan záródott erdőfelújítást láthattunk, amely kapcsán felmerült (nem először) a kérdés, hogy ilyen, vagy ehhez hasonló határ-termőhelyeken miért nem alkalmazható a tarvágást követő mesterséges erdőfelújítási technológia?
Utunk ezután Göbösmajorba, az Ökoturisztikai Centrumba vezetett, ahol a Kapuvári Erdészet idegenforgalmi, turisztikai tevékenységét ismertette velünk Kóródi úr. A lovastábori programok ismertetése, a szép környezet, a kedvező ár megkapó volt. Reméljük, több soproni is kedvet fog kapni, és öregbíteni fogja a göbösi lovastáborok jó hírét.
Ugyanitt az erdészet vadgazdálkodási ágazatáról Szukhentrunk Imre hivatásos vadász beszélt, majd a sok becslési- és kilövési szám után egy 15-20 db idei gím trófeából álló bemutató megtekintése által közvetlenül is meggyőződhettünk a kapuvári kollégák magas színvonalú vadgazdálkodási tevékenységéről.
Köszönetünket fejezzük ki vendéglátóinknak a meghívásért, a színes programért, a barátságért, s búcsúzom azzal, amiben a nap végén maradtunk: viszontlátásra 2014. március első felében a soproni hegységben. Köveskuti Zoltán HCs titkár