2014. március 7. – Felavatták a NEFAG ZRT Pusztavacsi Vendégházát.
A zrt. egykori vadászháza ma már nem elégítette ki a XXI. századi igényeket, így eldöntötték, hogy megújítják a vendégházat.
Az ünneplő vendégeket Barabás Botond, a Szolnoki Szigligeti Színház művésze köszöntötte, majd a Himnusz elhangzása után a közelgő tavaszra utalt. Emlékeztetett, hogy a régi vadászház a Pusztavacsi Erdészet életében fontos helyszín volt, ahol fontos események zajlottak egykor. A gondolat megszületésétől kezdve az volt biztos, hogy a háznak nyitottnak kell lennie a túrázók számára.
Az ünnepi alkalomra megjelent dr. Szűcs Lajos, országgyűlési képviselő, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke, Pogácsás Tibor országgyűlési képviselő, Monor Város polgármestere, Jóri László, Pusztavacs polgármestere, dr. Jung László, a Magyar Fejlesztési Bank Agrár- és Turisztikai Befektetési Főigazgatóság ügyvezető igazgatója, Nagy András, az MFB igazgatója, a NEFAG ZRT felügyelő bizottságának elnöke, Klemencsics András, az Erdészeti Igazgatóság vezetője, valamint számos erdészeti társaság vezérigazgatója. Eljöttek a beruházás tervezői és kivitelezői: Hartmann Tibor, aki megálmodta az épületet, Répás Tibor ügyvezető, Pintér Ákos építésvezető, akik megvalósították.
A megjelenteket először Dégi Zoltán, a társaság vezérigazgatója üdvözölte, aki emlékeztetett, hogy az ország földrajzi középpontjában, a magyar akác és a pusztavacsi dám hazájában vannak. A Szász-Coburg hercegség birtokán az 1800-as évek közepén kezdődött el a tudatos erdő- és vadgazdálkodás – idézte fel a szónok a kezdeteket. – Az egykori vacsi pusztákon az erdő területe hamarosan hétszáz holdról 4070 holdra nőtt. Ágoston herceg ekkoriban telepítette ide az első dámokat is. Ettől az időtől kezdve a pusztavacsi emberek életében az erdő fontos szerepet töltött be. Jelenleg a pusztavacsi községhatár erdősültsége eléri a 70 százalékot. Ezt az arányt és erdőképet már a társaság dolgozói alakították ki. A dámpopuláció napjainkban meghaladja az ezer példányt.
A társaság stratégiai céljai között megfogalmazták a fenntartható-tartamos erdőgazdálkodás mellett azt is, hogy a társadalom minél szélesebb körei számára legyen elérhető az erdő, vagyis a természet szépségeinek megismerése, tehát a közjóléti szerepvállalás. Ezzel a céllal esik egybe a Pusztavacsi Vendégház felújítása is, amely szolgálni fogja a természetjárókat és a vadászvendégeket egyaránt.
Az 1960-as években szabvány erdészlakásként épült korábbi vadászházat az elmúlt évtizedekben átépítették. Az a döntés született, hogy a régi épület helyén egy vadonatúj létesítmény valósuljon meg.
A vezérigazgató elmondta, hogy a térség vezető erdőgazdálkodójaként évek óta nyereségesen tevékenykednek, a saját 32 ezer hektár erdejükön folytatott munkájukon kívül a magán-erdőgazdálkodók telepítéseit és a tiszai tározók védőfásításait is elvégzik. A cég eredményei lehetővé teszik, hogy évente 100 milliós nagyságrendű közjóléti beruházásokat hajtsanak végre. Megemlítette a szolnoki Erdei Művelődési Ház és Parkerdő fejlesztéseit, a karcagi parkerdő és tornapálya kiépítését, s idén további közjóléti objektum átadására is sor kerül.
A beruházások fenntartásának költségigénye évente mintegy 60 millió forintot tesz ki – fűzte hozzá Dégi Zoltán. – Ám ezt, a jövő nemzedék érdekében végzett biztosan megtérülő befektetésként kell kezelni. Reményeik szerint a felnövekvő generáció számára az erdő szeretete, védelme, a környezettudatos életmód már természetes lesz. Arra számítanak, hogy Budapest közelsége, a jó közlekedés a látogatottságot biztosítani fogja. A szakszerű vadgazdálkodás eredményeként egyre több bel- és külföldi vadászvendég látogat oda. A vadászati turizmusnak ugyanolyan fontos alkotórésze a kényelmes ellátás, mint az aranyérmes bika terítékre hozása - hangsúlyozta a vezérigazgató.
Végezetül köszönetet mondott a beruházásban közreműködő valamennyi résztvevőnek, kiemelve Magyar Istvánt, aki a beruházás felelőse volt, Szigeti Zsolt ágazatvezetőt, Friedrich Ferenc műszaki ellenőrt. (z)