2014. március 30. – Az Országos Erdészeti Egyesület Közönségkapcsolatok szakosztálya a NymE Erdőmérnöki valamint a Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar vendégszeretetét élvezhette 2014. március 26-27-ikén, Sopronban.
Huzsner Ágnes tárlatvezető kalauzolásával indultunk a tudomány palotájának, a Ligneumnak a felfedezésére.
A belépés után rögtön feltűnik egy 360 fokos panoráma felvétel a mennyezeten, amely az erdő záródását hivatott érzékeltetni.
A bemutató központban a működő gépmodellektől kezdve, a zenesarkon és a dizájnsarkon át a játszósarokig, valamint a gerinces állatokat bemutató gyűjteményig rengeteg dolog látható. Számos helyen érintőképernyős tájékoztató táblák, illetve játékos feladatok találhatók.
A Ligneum mintegy két óra alatt járható be.
Az egykori Selmecbányai Akadémia muzeális tárgyait hét helyszínen is láthatjuk. Többek között műszergyűjtemény és a gerinces állatok is onnan származnak.
A bejárattal szemben egy kocsánytalan tölgy-modell látható, amelynek faunája – emlősök, madarak, rovarok – nagy sikert arat a fiatalabb korosztály körében.
Nem messze a hazai erdők jellegzetes fájától egy korongot találunk a kaliforniai mamutfenyők nagycenki kastélykertből származó kistestvéréből.
Egzotikus vidékről, Vietnamból származik a császárok evőpálcikája, amely méreggel érintkezve állítólag elszíneződik, jelezve használójának a veszélyt.
Világjáró akadémikusok – többek között Mátyás Csaba – adományait is megtaláljuk a vitrinekben.
Többféle asztalszerű készség a faanyag rajzolata, súlya alapján állít feladványt, kitalálandó a fafajt.
Egy közeli helyszínen töréspróbát végezhetünk, kézi próbára és gépi megoldásra is van lehetőség.
Kissé odébb pedig a fafajok hangzásvilágát hallgathattuk meg, függőleges és fekvő xilofonok segítségével.
Egy látványos terepasztalon a legkülönfélébb erdőgazdálkodási műveleteket, fafeldolgozási munkafolyamatokat mutatják be, mozgó modellek segítségével.
Körben pedig az orosz faépítészeti remekművek fotóból látható kiállítás.
Egy oszlopszerű készség elforgatható elemeivel pedig a hazánkban vadászható öt nagyvad „testrészeit”, nyomát, hangját, hullatékát kell megfelelően összeilleszteni.
Az emeleti szintet már Pakainé dr. Kováts Judit tanszékvezető egyetemi docens társaságában tekinthettük meg. Örömmel tájékoztatta csoportunkat, hogy pályázatot nyertek a bemutató központ rendezvényeinek bővítésére. Megjegyezte, hogy a két országos szintű – ökoturisztikai és építészeti díj – ellenére az ismertségük még sok kívánnivalót hagy maga után.
Itt áll az a két modell, amely a fából épült házak földrengésbiztonságát volt hivatva bemutatni: a rengés előtt és után. A rengés utáni modellen látványosan sikerült demonstrálni a földrengés katasztrofális hatását, ugyanis egyikünk beleakadt a fedélszékbe, s a makett darabjaira hullott.
Ezt követően megtekintettük selmeci tárlókban bemutatott madarakat, majd az oktató kabinetet. (z)