2014. április 28. - Véget ért az idei Zöld Találkozó a Monostori Erődben
A hétvégén huszonnegyedik alkalommal tartották meg a hazai Zöld Országos Találkozót, ezúttal Komáromban, a Monostori Erődben. A rendezvényen a majdnem négyszáz fős civil közönség mellett a zöld mozgalom témái iránt elkötelezett politikusok és civil vezetők is képviseltették magukat, köztük Szél Bernadett és Schiffer András, az LMP társelnökei, Szabó Marcel, a jövő nemzedékek biztosa és Szegfalvi Zsolt, a Greenpeace Magyarország vezetője. A találkozón Sólyom László fővédnöksége alatt olyan aktuális témákról készültek állásfoglalások, mint amilyen a Kishantosi Biogazdaság helyzete és a környezetvédelem szerepe az alakuló kormányzati struktúrában.
Véget ért az idei Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek 24. Országos Találkozója a Komárom melletti Monostori Erődben. A három napos rendezvényen több, mint százötven hazai zöld civil szervezet képviseltette magát, a résztvevők száma pedig majdnem négyszáz fő volt. A találkozó két szervezője idén a győri székelyű Reflex Környezetvédő Egyesület és a Magyarországi Éghajlatvédelmi Szövetség volt, a találkozó fő célja pedig a hazai környezetvédelem aktuális kérdéseiről szóló mozgalmi szintű álláspont kialakítása volt állásfoglalások formájában.
Az aktuális, a zöld mozgalmat jelenleg foglalkoztató témák közé tartozott az élelmiszer önrendelkezés és a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ helyzetének kérdése, az energiafüggőség és gazdálkodás jövője, illetve ehhez kapcsolódva a Paks 2 beruházás várható ökológiai hatása és a döntés megkérdőjelezésének lehetőségei is. Kiemelt téma volt még a környezetvédelem jelentősége a kialakulóban lévő kormányzati struktúrában.
A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ kapcsán a Zöld Találkozó jelentős többséggel kiállt a biogazdaság mellett, és egyben felszólította a kormányt, hogy tegyen meg mindent Kishantos fennmaradása érdekében. Továbbá követelte, hogy vonják felelősségre az áprilisban a gazdaság ellen elkövetett pusztítás felelőseit.
Emellett bár hivatalos állásfoglalás nem született, de kiemelt téma volt a Paks 2 beruházás terve is, aminek kapcsán Szegfalvi Zsolt, a Greenpeace Magyarország vezetője kiemelte, hogy míg a többi hazánkhoz hasonló európai ország küzd az orosz befolyásoltság ellen, addig Magyarország önként vállal egy jelentős energiafüggőséget Oroszországgal szemben. Hozzátette, hogy a beruházás tervezetének kérdése csak Európai Uniós szinten oldható meg, mivel itthon nincs elég ereje a zöld mozgalomnak egy centrális helyzetű erővel szemben.
Hasonló véleményen volt Szél Bernadett, az LMP társelnöke, aki párhuzamot vont a hazai zöld civilek és az LMP parlamenti helyzete között. Nyilatkozatában elmondta: bár a mozgalom szereplőinek sokszor az LMP-hez hasonlóan ellenszélben kell az álláspontjukat képviselniük, mégis értéket közvetítenek. Ehhez kapcsolódóan a Paks 2 beruházás tervét a társelnök kifejezetten veszélyes és átgondolatlan döntésnek minősítette, ami évtizedekre meghatározza Magyarország energiaellátását és egyben kiszolgáltatottságát egy nagyhatalom felé.
Az országos találkozó legfontosabb eredménye a környezet védelmének érdekében hozott többséggel megszavazott környezetpolitikai állásfoglalás, amiben önálló Környezetvédelmi Minisztérium létrehozását sürgeti, illetve nagyobb arányú társadalmi részvételt követel a kormánytól a környezetet érintő döntések meghozatalában.