2014. október 8. – Felsőtárkányban munkával ünnepelt a PSH
Erdészeti paradigmaváltók gyülekeztek 2014. október 7-ikén a Bükki Nemzeti Park felsőtárkányi objektumában. Az első nap programja konferenciával kezdődött a PRO SILVA szerepe a természeti folyamatokon nyugvó, folyamatos erdőborítást biztosító erdőgazdálkodás és természetvédelmi erdőkezelés megalapozásában és terjesztésében címmel.
A konferenciát megelőzően Varga Béla, a PSH alapítója elmondta, hogy óriási volt az érdeklődés a rendezvény iránt, számos jelentkezést már nem tudtak elfogadni a férőhelyek szűkössége miatt. Az egyesület tiszteletbeli elnöke azzal bíztatja a kimaradókat, hogy egy későbbi időpontban megismétlik a rendezvényt.
Az egybegyűlteket Csóka György, a PSH egyik alapítója köszöntötte, aki a konferencia szóvivője szerepét töltötte be. A rendezvény jó hangulatának megalapozásához bemutatta fegyelmező eszközeit, a marhakolompot és a borotvaéles, vércsatornás fakardot.
Horváth Iván, a PSH ez idei elnöke emlékeztetett, hogy a Pro Silva Európa idén 25, míg a Pro Silva Hungária 15 éves. Köszöntötte a megjelentek között Varga Béla exelnököt, Ugron Ákost, az FM helyettes államtitkárát, Jung László vezérigazgatót, Horváth Ákost, a Bükki Nemzeti Park igazgatóját, Szabó Szilárdot, a Heves Megyei Kormányhivatal Erdészeti hatósága igazgatóját. Külön köszöntötte a magán-erdőgazdálkodókat is.
Kiemelte, a PS mozgalomnak a lényege, hogy olyan erdőgazdálkodást javasol, amely a természeti folyamatokra alapul, folyamatos erdőborítást biztosít, és megalapozza a természetvédelmi kezelést. Mit is jelent ez az utóbbi mondat? - tette fel a kérdést az elnök.
Nem újdonság, hogy a legtöbb erdész szemében a természetvédelem nem éppen kedvelt fogalom. Ugyanakkor a természetvédők az erdészeket nem éppen barátnak, hanem ellenfélnek tekintik.
Felidézve néhai Hajdú Tibor legendás zalai erdőmérnök kollégát, az ő sokat idézett mondását hozta föl, miszerint: Mi erdészek nem azért lettünk erdészek, mert gyermekkorunkban motorfűrésszel álmodtunk, hanem mert már akkor affinitásunk volt a természet iránt, és tenni akartunk érte valamit.
Nem hagyható figyelmen kívül, hogy a ’90-es évekig nem létezett önálló természetvédelem, az e hivatás iránt elkötelezettek is az erdészpályát választották.
Az előadó kifejtette, hogy az erdészek és természetvédők közeledése, egymás gondolatainak és munkájának megértése és megismerése alapozható a Pro Silva mozgalomra. A PS nem természetvédelmi szervezet, hanem az erdőgazdálkodás elméleti és gyakorlati problémáival foglalkozik. Megjegyezte, hogy bár van olyan kolléga, aki az akácosokban is természet közeli irányba mutató megoldásokat alkalmaz, a PS nem az akácosok és nemes nyarasok átalakítására törekszik.
A szakember a természet közeliség fogalmát folyamatként határozta meg. Hangsúlyozta, hogy még a tarvágásos üzemmód esetében is alapozni kell a természeti folyamatokra. Ennél tovább lépve a természetesség képzeletbeli skáláján, a fokozatos felújító vágás, a szálaló vágás, a kiscsoportos felújítás, a lékgazdálkodás, a szálalás esetében érkezünk el a célmegoldáshoz.
Az elnök utalt arra, hogy a rendezvény két fő témája a tölgy és a vad. (z)