2014. október 26. – Felsőtárkányban munkával ünnepelt a PSH
Erdészeti paradigmaváltók gyülekeztek 2014. október 7-ikén a Bükki Nemzeti Park felsőtárkányi objektumában.
Varga Béla előadása után Lapos Tamás az FM erdészeti igazgatási osztály nevében köszöntötte az ünneplő közösséget.
Elöljáróban utalt arra, hogy a korábban működött 1%-os adófelajánlással a polgárok elismerték ennek az erdőgazdálkodási módnak a jelentőségét.
Kifejtette, hogy ő ugyanígy gondolkodik az uniós támogatásokról is. Amennyiben a döntéshozók közreműködésével erre a célra megfelelő nagyságrendű összeget sikerül elkülöníteni, akkor ez nem csak az erdőgazdálkodónak hoz közetlen hasznot, hanem a PS elismerését is szolgálja.
A szakember elmondta, hogy bár a vidékfejlesztés átkerült a Miniszterelnökséghez, az továbbra is számít az FM szakmai munkájára. Ez vonatkozhat az új vidékfejlesztési program erdészeti intézkedéseinek szakmai tartalmára is.
Az új támogatási rendszerre térve emlékeztetett, hogy annakidején, a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv idején, 2004-2006 között, egyetlen erdészeti jogcím létezett, az erdőtelepítés. A jelenleg is futó Új Magyarország Vidékfejlesztési Program erdészeti forrásai között már megjelentek a meglévő erdőkre fordítható támogatási lehetőségek. Ezek egyike, az erdő környezetvédelmi program, keretén belül a PS-hez kapcsolódó több támogatási elem is helyet kapott. A források eloszlását tekintve az új erdőkre 70 százalék, a meglévőkre pedig 30 százalék jutott.
A Vidékfejlesztési Program 2014-20 közötti időszakában várhatóan a meglévő erdőkre fordítható összeg aránya növekedni fog. Tehát a környezetvédelmi program folytatódik, ezen belül a szálalás is. Javasolták, hogy a program olyan elemeit (holtfa, a tisztások fenntartása, idegenhonos fafajok visszaszorítása), amelyek kifizetését sokkal egyszerűbb módon is meg lehet oldani, azokat tegyék át egy olyan jogcímre, amely gyorsabb kifizetést tesz lehetővé, és mind a magán-, mind az állami erdőgazdálkodók számára elérhető.
A másik lényeges javaslat, hogy az erdőgazdálkodók mellett az erdőtulajdonosokat is bevonnák a továbbképzésekbe. Mindezt az erdőgazdálkodók és a tulajdonosok igényeihez kívánják igazítani. Ebbe a programba beletartoznának szakmai utak és csereprogramok is.
Egy következő fontos téma az Európai Innovációs Program. A gazdálkodók egy általuk jelzett problémával fölkereshetnek egy kutatóintézetet, közösen keresik a megoldást, a gyakorlatban el is kezdik megvalósítani, és az így nyert tapasztalatokat pedig kötelező jelleggel közzé kell tenniük. E programhoz a szellemi hozzáadott értéket ebből az Európai Innovációs Programból fedezhetik, az egyéb költségeket pedig más jogcímekből. Ennek nem kell feltétlenül új találmánynak lenni, hanem máshol már bevezetett gyakorlat hazai adaptációja is lehet.
Bár erdészeti útépítés jogcím önállóan nem indul, de ha egy olyan feltáró hálózatról van szó, amely egy újszerű beavatkozási módszerhez kapcsolódik, akkor az egy ilyen kísérleti program keretében megoldható.
Reményét fejezte ki, hogy a magánerdő-gazdálkodók számára elérhető programok egyszerűsítését is meg tudják oldani. Várhatóan hat célállománytípusra lehet erdőtelepítési kérelmet benyújtani.
A Natura 2000 támogatások is folytatódnak. Utalt arra, hogy az EU-ban az új Környezetvédelmi Főigazgatóság is egy új irányelv szerint fog munkálkodni, miszerint a természetvédelmi korlátozások, a Natura 2000 tekintetében nagyobb hangsúlyt kell fektetni a foglalkoztatás, a munkahelyteremtés biztosítására. (z)