2014. október 27. – Felsőtárkányban munkával ünnepelt a PSH
Erdészeti paradigmaváltók gyülekeztek 2014. október 7-ikén a Bükki Nemzeti Park felsőtárkányi objektumában.
Lapos Tamás tájékoztatója után Wisnovszky Károly, a NÉBIH Erdészeti Igazgatóság vezetője kapott szót.
A szakember számadatokkal illusztrálta mondandóját, elsőként a három féle nem vágásos üzemmód területi alakulását mutatta be. (A szálaló, az átalakító és a fatermelés nem szolgáló erdők.)
2006-ban a magyar erdők 2,6 százalékát nem vágásos üzemmóddal kezelték. Kiemelte, hogy már a legutolsó, 2009. évi erdőtörvényt megelőzően a szakma ráérzett arra, hogy váltani kell a nem vágásos üzemmódok felé.
Napjainkban a hazai erdők 7 százalékát kezelik valamilyen nem vágásos üzemmódban. Hozzátette, hogy az erdőtörvény 2040-re 9 százalékot ír elő.
A hét százalék mintegy 130 ezer hektárt jelent. Ebből 14 ezer hektár a magánerdő.
Wisnovszky Károly megállapította, dinamikusan növekszik a nem vágásos terület, annak ellenére, hogy a szakmában ezzel a kezelési móddal szemben ellenállás és értetlenség tapasztalható.
A legnagyobb mértékben az átalakító üzemmód területe növekedett. Ugyanakkor arra is van példa, hogy a korábban ilyen üzemmódban tervezett erdőterületeket visszaállítottak a korábbi vágásos üzemmódba.
Figyelmeztetett, hogy ezen a területen sem vezet jóra az erőltetett átsorolás. Felhívta a figyelmet, hogy a természetvédelemnek és a civil szervezeteknek is nagy gonddal kell eljárnia, és el kell kerülni az erőltetett megoldásokat.
Az igazgató arról tájékoztatta hallgatóságát, hogy a 2014. évi Adattári állapot szerint 150 erdőtervezési körzetből 74-ben az 1/5, 34-ben az 1/4, 22-ben pedig 1/3 részben a vonatkozó törvényi kötelezettség már teljesült.
Vannak olyan körzetek is, ahol jelenleg is 50 százalék fölött vannak kijelölve területek.
Becsléseik szerint 2040-re mintegy 173 ezer hektárt kezelnek majd nem vágásos üzemmódban. (z)