2015. február 1. – Az OEE Szeniorok Tanácsa 2015. január 29-ikén Raffay Ernő történészt látta vendégül a Budakeszi úti Erdészeti Információs Központban.
Halász Gábor köszöntője és S. Nagy László bevezetője után a történész első mondataival dr. Tarján Lászlónét köszöntötte, akivel államtitkárként az Antall-kormányban együtt szolgáltak.
Raffay Ernő bevezetésként a trianoni döntésekről szóló előadásához, az egykori Nagy-Magyarországot az adatok tükrében mutatta be, amelynek területe 325 ezer km2 volt, s az európai országok sorában előkelő helyet foglalt el, hisz’ Nagy-Britannia is csupán 315 ezer km2-t tett ki.
A Trianonhoz vezető okok között belső és külső okokat különböztet meg. A külső okokat a nagyhatalmak illetve a kishatalmak (románok, csehek, szlovákok, szerbek) között osztotta meg, illetve a belső okok között a magyar népesség alacsony voltát, a véderőtörvény parlamenti obstrukcióját és a szabadkőművességet jelölte meg.
Trianon következményeiről elöljáróban megjegyezte, hogy fenyőerdeink 98,5 százalékát veszítettük el. Hosszasan részletezte a különböző területrabló terveket, amelyeket a Kis-antant országok terjesztettek elő.
Hangsúlyozta, hogy a Horthy–korszakban ezeket a következményeket senki sem fogadta el. Erről részletesen olvashatunk Tormai Cecil Bujdosók könyvében. Hasonlóan tanulságos Lőkkös János Trianon számokban című műve.
Az előadó részletesen ismertette a háború kirobbanását megelőző történelmi helyzetet, a német és az osztrák-magyar középponti hatalom létrejöttét, és az erre adott francia választ, a francia-orosz katonai szövetség megkötését. Ezek után az olasz királyság csatlakozását középponti hatalomhoz, és a hármas szövetség kialakulását. Később Anglia szövetségre lép a franciákkal és kialakul az Antant, a francia-angol-orosz szövetség. Megindul a fegyverkezési verseny. Amerika ekkor még csak fegyverszállító, majd végül hadba lép és eldönti a háborút.
Raffay Ernő elmondta, hogy Horthyék zseniális külpolitikát folytattak, kihasználták a nagyhatalmi ellentéteket, és megvalósították a revíziót.
Emlékeztetett, hogy 1989-90-et követően a körülöttünk lévő trianoni államok közül kettő (Csehszlovákia és Jugoszlávia) is felbomlott.
A megoldásról háromféle elképzelés írható körül: az egyik szerint el kell fogadni, hogy így maradjon; a másik szerint a magyar kisebbségnek területi autonómiát kell biztosítani; a harmadik szerint, ahol magyar többség van, ott területi revíziót kell végrehajtani. (z)