2015. november 16. – A köztársasági elnök november 16-ikán fölkereste azokat a helyeket, ahol a tavaly decemberi jégkár a Pilisi Parkerdő Zrt területeit is érintette.
A szélsőséges időjárás mintegy 50.000 hektárt károsított, és 30-40 év munkáját tette tönkre több erdőgazdasági társaságnál, többek között a Vértesi Erdő Zrt.-nél, a HM Budapest Zrt. -nél, az Ipoly Erdő Zrt.-nél, az Egererdő Zrt.-nél, az Északerdő Zrt.-nél és a házigazda pilisieknél.
Lomniczi Gergely, a társaság szóvivője a Királykúti vadászkunyhónál elmondta, hogy mintegy 30.000 hektár súlyosan károsodott a hazai erdőterületek közül. A jégkár után meghirdetett, és Áder János köztársasági elnök által támogatott, S.O.S. – Bajban az erdő! kezdeményezés széleskörű társadalmi összefogást eredményezett: a példaértékű szolidaritás bizonyossá tette, hogy nagyon sokan viselik szívükön a magyar erdők sorsát.
Az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) a jégkár felszámolásával kapcsolatos helyreállítási munkálatok eredményeit, az őszi csemeteültetéseket terepi rendezvényen mutatta be és mondott köszönetet Áder János köztársasági elnöknek, a nagyobb adományozók képviselőinek és a médián keresztül a hazai erdőkért tenni kész nyilvánosságnak.
Zambó Péter az OEE elnökeként köszöntötte a Köztársasági Elnököt, az adományozó cégek (az OTP, a CBA, a Szerencsejáték Rt., a Monte, az Andreas Stihl Kft.) képviselőit, valamint a számtalan magánadományozót – lélekben -, akik támogatták a helyreállítást. Emlékeztetett, hogy majd’ egy éve kalauzolta ezeken a területeken a Köztársasági Elnököt, ahol évtizedek óta a legnagyobb csapás érte az erdész szakmát akkor, december 9-ikén, a 300 m magasság fölötti térségekben.
A szakember térképen mutatta be az érintett területeket, amelyeket különböző mértékben sújtott a jégkár: van ahol a lombkorona csak részlegesen tört le, máshol szinte teljesen letört. Ahol a gyökértányér nem mozdult, nem fordult ki a helyéről, ott „bizalmat szavaztunk” az erdőnek – fogalmazott. Ott, ahol a törzs kettétört, a gyökértányér kifordult, mindenképpen be kell avatkozni.
A kárfelszámolást a turistautakon kezdték meg – emlékezett a helyreállításra Zambó Péter -, és fölidézte az ezer hektár számra összedőlt, összetört erdők borzalmas látványát.
A helyreállítás napjaiban kereste föl a kárt szenvedett pilisi erdőket a Köztársasági Elnök, majd javasolta az országos adománygyűjtés megindítását.
Emlékeztetett, hogy egy ilyen szomorú esemény kapcsán fordult a közvélemény figyelme az erdő, erdészet, az erdészek munkája felé, éppen a közmédia kiemelt műsora kapcsán.
A felhívást követően 45 ezer telefonhívás érkezett, amely több mint tízmillió forintnyi adományt jelentett.
Az összegyűlt adományokat az OEE egy meghirdetett pályázaton keresztül oszt szét a kárt szenvedett erdőgazdálkodók között. Ennek segítségével kezdhetik meg az őszi csemeteültetést.
Elmondta, hogy eddig mintegy 194 ezer m3 fát termeltek ki a sérült erdőkből, amely mennyiség a társaság egyéves fakitermelésének felel meg. A következő évben még 103 ezer m3 faanyag kitermelése áll előttük.
A felszabadított területeken 2 278 000 db csemetét fognak elültetni, amelyből ebben az évben mintegy 334 hektár felújítását végzik el. 2016-ban még hatvan hektáron folytatják ezt a munkát. A csemetén kívül közel 6 tonna makkot is elültetnek.
Ezt követően Zambó Péter emléklapot és ezüst erdészcsillagot adott át Áder Jánosnak és a támogató cégek képviselőinek.
A tájékoztató második részében a Pilisszentkereszt 49/A erdőrészletben az ültetési munkálatokat bemutatása következett.
Előkerültek a vízbe helyezett tölgycsemeték és az ültetőásó, a villás gallyacska a gyökerek eligazítására, a visszagörbülés, a „pipálás” megelőzésére.
Áder János megkérdezte, hogy a visszamaradt fahulladékon megtelepednek-e gombák, amelyek veszélyeztetik a csemeték fejlődését.
A szakemberek megnyugtatták, hogy nem.
A Köztársasági Elnök elmondta, hogy örömmel látja, nagyobb az érdeklődés, mint amikor a kárhelyzetről számolt be. Köszönetet mondott az erdészeknek azért a munkáért, amit egyrészt a károk elhárításáért, az erdők biztonságosan járhatóvá tételéért végeztek. Köszönetet mondott a támogatóknak, a cégeknek, a magánszemélyeknek és nem utolsósorban a közszolgálatai televíziónak.
Megköszönte a médiumok munkáját, hogy tájékoztatásukkal fölkeltették az emberek érdeklődését. A közvélemény először a károk mérete láttán riadtan, majd egyre nagyobb rokonszenvvel kísérte figyelmemmel az erdészek munkáját, akiket sem a zord idő, sem a kár mértéke nem riasztott el attól, hogy a sérült erdőket újratelepítsék. Megköszönte azoknak az erdei munkásoknak a helytállását is, akik azokban a percekben is végezték az erdőfelújítás nehéz munkáját.
A ForestPress megkérdezte Áder Jánost, hogy a decemberi párizsi klímacsúcson az erdők szerepe szóba kerül-e? A köztársasági elnök elmondta, hogy a tanácskozáson külön nem foglalkoznak az erdők szerepével, bár ismert, hogy az óceánon kívül az erdők a legnagyobb szén-dioxid elnyelők. (zé)