2016. január 29. - A Magyar Zöld Kereszt egyesület és a NÉBIH együttműködési megállapodás megkötését határozta el.
A Szeniorok és Tiszteletbeli Tagok Tanácsa 2016. január 28-án együttes ülést tartott a Magyarországi Zöldkereszt Egyesülettel a NÉBIH Erdészeti Igazgatóság székházában.
A szép számú érdeklődőt Halász Gábor elnök köszöntötte, majd fölkérte dr. Tarján Lászlónét, a Magyarországi Zöldkereszt Egyesület elnökét a bemutatkozó előadás megtartására.
Az elnök asszony külön köszöntötte Wisnovszky Károlyt, az NÉBIH Erdészeti Igazgatóság igazgatóját, a házigazdát, valamint dr. Király Pált, az Erdészeti és Faipari Híradó volt főszerkesztőjét, a jelenlegi együttműködés kezdeményezőjét, az egyesület szaktanácsadóját.
Tarján Lászlóné elöljáróban megjegyezte, hogy az egyesület nem tévesztendő össze a 30-as években indult, és a háború után felfüggesztésre került Zöldkereszt mozgalommal. Az egykori anya- és gyermekvédelmi egészségügyi szervezet emblémája egyébként ma is látható a gyógyszertárak portálján.
A genfi székhelyű Nemzetközi Zöld Kereszt, (Green Cross International) jelenleg 38 országban működik, világméretű környezetvédelmi problémákkal foglalkozik: célja az új ökológiai rend kialakítása, értékváltás, egy nemzetközi ökológiai trv. megalkotása, környezeti katasztrófák megelőzése érdekében javaslattétel, az éghajlatváltozás hatásaira adandó válaszok kidolgozásában való részvétel.
A Magyar Zöld Kereszt egyesület (MZK) 1994 júniusában alakult meg Budapesten. A történethez hozzátartozik, hogy a hazai szervezet megalapítására Mihail Gorbacsov egykori szovjet elnök kérte meg Antall Józsefet. A hazai szervezet elnöki teendőinek ellátására pedig Antall József miniszterelnök kérte föl dr. Tarján Lászlónét, aki akkor környezetvédelmi államtitkárként kormányának tagja volt.
A Fővárosi Bíróság környezetvédelmi munkakörrel jegyezte be, és 1998-ban közhasznú egyesületnek minősítette.
A nemzetközi szervezet 1995-ben ismerte el és vette fel tagjai közé a MZK-t. 2003-ban a magyar szervezetet munkájának elismerése jeléül „ZÖLDKERESZT emlékéremmel" tüntette ki Genfben.
A MZK elismerve és követendőnek tartva a nemzetközi célkitűzéseket, elsősorban a hazai környezetvédelmi problémák megoldásáért kíván munkálkodni. Tevékenységük főleg a környezetvédelemmel és a természetvédelemmel kapcsolatos. Céljaik közt szerepel: a környezettudatos szemlélet kialakítása az oktatás, nevelés területén, az ifjúság körében.
Az aktuális problémák közül be kívánnak kapcsolódni a klímaváltozás hatásaira adandó válaszok kidolgozásába is, elsősorban a faállományok és fafajok vonatkozásában.
Az elmúlt időszakban számos sikeres tömegrendezvényt szerveztek, de rajversennyel is felhívták magukra a gyermekek figyelmét. A nemzetközi mezőnyben is indított pályázók több helyezést értek el, és részt vettek a Velencében tartott díjkiosztó gálán.
Az egyesület számos hazai szervezettel – köztük az OEE-vel – működik együtt.
Az Erdészeti Tagozat vezetője Köveskúti György. Ők elsősorban az Erdők a Közjóért Szakosztállyal és az Erdészeti Erdei Iskolai Szakosztállyal tartanak kapcsolatot. Fő céljuk, hogy már gyermekkorban elkezdődjön az értelmes természet- és környezetbarát tudatra való nevelés. A nyári szünetben Matula Természetvédelmi Nyári Táborokat szerveztek a tanulóknak, ahol többek között hangsúlyt fektetnek Fekete István életművének megismerésére.
Az Zöldenergia Tagozatot Kiss János Ferenc vezeti. A tagozat elsősorban energiahatékonysági és épületenergia témákkal foglalkozik. A közeljövőben, március 5-ikén, az Energiahatékonysági Világnap alkalmából erdész és energetikus közös rendezvényt szerveznek.
Wisnovszky Károly igazgató a civil szervezetek egyre növekvő szerepéről beszélt, kiemelve a globális célokat és az erdő hármas funkcióit. Felhívta a figyelmet az eddig méltánytalanul háttérbe szorult városi erdőkre. Javasolta ezek védelem alá helyezését.
A Magyar Zöld Kereszt egyesület és a NÉBIH együttműködési megállapodás megkötését határozta el.
Ugyanakkor a ForestPress úgy tudja, hogy még ebben az évben tisztújítás várható az egyesület vezetőségében.
Halász Gábor az Országos Erdészeti Egyesület szervezetét és működését mutatta be a jelenlévőknek.
A Szeniorok két új tag felvételét regisztrálták: Szélesy Miklós erdőmérnök, ny. egyetemi adjunktus és Szöőr Levente erdőmérnök, ny. erdészetvezető.
Köveskúti György felhívta a figyelmet az évekkel ezelőtt eredményesen működött Társadalmi Erdészeti Szolgálat újjászervezésére, akár a MZK egyesület keretein belül.
A tanács 2016. évi munkatervében szerepel többek között a Nemzeti Erdőstratégia, az Erdőtörvény megvitatása, dr. Árva László közgazdász, egyetemi tanár előadása a környezetvédelemről és a turizmusról, az OEE 150 éves fennállásáról való megemlékezés, a Kaán Károly emlékév megünneplése és a Madarak Fák Napi rendezvény, kirándulás az Északerdő Zrt működési körletében, látogatás a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóságnál, valamint tájékoztató előadás az erdészeti világkongresszusokról. (z)
A Nemzetközi Zöld Keresztről 1987 októberében, öt évvel a Rio de Janeiróban megrendezett első Föld-csúcs előtt, Mihail Gorbacsov a sarkvidéki városban, Murmanszkban szervezett egy összejövetelt, ahol az első alkalommal kapcsolódtak össze a környezetvédelem, a nukleáris leszerelés, szélesebb körű biztonsági aggodalmak és a fejlesztés fogalmak. 1990. január 19-én Moszkvában egy a Környezet és Fejlődés a Túlélésért című globális fórum során, Mihail Gorbacsov javasolta egy „Nemzetközi Zöld Kereszt” szervezet létrehozását, amely felajánlja segítségét a tagállamok ökológiai gondjainak megoldásához." 1992. június 6-án hat hónapos jogviszonyuk megszűnését követően, a riói Föld Csúcs civil küldöttei fordultak Mihail Gorbacsovhoz a Nemzetközi Zöld Kereszt létrehozására és beindítására. Ugyanakkor, a Svájci Nemzeti Tanács parlamenti képviselője, Roland Wiederkehr megalapította a „World Green Cross-t" azonos céllal. 1993-ban a szervezetek egyesültek és megalapították a Nemzetközi Zöld Keresztet. A Nemzetközi Zöld Keresztet (GCI) hivatalosan 1993. április 18-án indították el Kiotóban, Japánban. Mihail Gorbacsov meghívására sok ismert személyiség csatlakozott, és továbbra is tagjai az igazgatóságnak Az első Nemzeti Zöld Kereszt szervezetek 1994 tavaszán, Hágában, Hollandiában csatlakoztak hivatalosan is GCI-hez, többek között Japán, Hollandia, az Orosz Föderáció, Svájc és az Egyesült Államok. A Zöld Kereszt hálózat jelenleg több mint 30 országban működik. A magyar szervezet megalapítására Mihail Gorbacsov Antall Józsefet kérte meg. A Magyarországi Zöld Kereszt Egyesület elnöki teendőinek ellátására Antall József miniszterelnök dr. Tarján Lászlóné, dr. Tajnafői Annát, kérte föl, aki akkor környezetvédelmi államtitkárként kormányának tagja volt. |