2016. március 29. – Új szemlélet alapján dolgoznak a születő új, XXI. századi erdőtörvényen
- Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter avatta fel az Ipoly Erdő Zrt Váci Erdészete körletében található Szendehely-Katalinpuszta Kirándulóközpont legújabb fejlesztéseit.
Lengyel László Zoltán, a társaság szóvivője koreografálta az avatóünnepély műsorát, melynek alaphangulatát a Szendehelyi Általános Iskola tanulója által előadott háladal és tavaszköszöntő adta meg.
Az ünnepi beszédek sorát Kiss László, a társaság vezérigazgatója nyitotta meg.
A szakember emlékeztetett, hogy a 65 ezer hektár erdőt kezelő erdészeti társaság kiemelt jelentőséget tulajdonít az erdők közjóléti funkciója teljesítésének, a lakosság rekreációs igényei kielégítésének. Az elmúlt években közel 3 milliárd Ft közjóléti fejlesztést valósítottak meg. Ezek a források részben az Európai Unió, a tulajdonos Földművelésügyi Minisztérium támogatásával, részben a saját gazdálkodás eredményeként álltak rendelkezésre. Ezek a fejlesztések turistautak, kerékpárutak, erdei vasutak, turistaházak, kilátók, erdei iskolák, látogatóközpontok, pihenőhelyek, kastélyrekonstrukciók megvalósítását jelentik. Ebbe a sorba tartozik ez a Katalinpusztai Kirándulóközpont is.
Egy évtizeddel ezelőtt Dobó István erdészetvezető és munkatársai kezdeményezték a Gyadai tanösvények kiépítését, majd megszületett Hangya Dani, a látogatóközpont mesefigurája.
Röviddel a kezdetek után komoly igény mutatkozott a látogatóközpont fejlesztésére, így hozzáláttak a bővítéshez. Az első ütemben erdei iskolát, játszóteret és szabad téri foglalkoztatókat létesítettek.
A látogatók számának további növekedése a parkolóhelyek, az infrastruktúra bővítését igényelte. Ennek a programnak a részeként alakították át a Csóványoson található egykori geodéziai mérőpontot is kilátóvá. Hasonlóan ebben a programban bővítették a Somoskőn található vadasparkot szálláshellyel.
A szakember elmondta, hogy bár a vidék turisztikai kapujaként tekintenek erre a helyre, de egyelőre kevés a kerékpárút, e téren még további fejlesztésekre lesz szükség.
Ezek a most átadandó 550 millió Ft-ot kitevő létesítmények a parkolót, a beléptető rendszert, a kerti vasutat, a látogatócentrumot és néhány új játszótéri elemet foglalják magukba. A látogatócentrumban új vizesblokk, fogadóhelyiség és a tetőtérben szálláshely áll rendelkezésre. A beruházás 550 millió Ft-os összegéből 350 milliót uniós forrásból, 200 milliót pedig a társaság saját pénzéből biztosítottak.
A vezérigazgató elmondta, hogy a természetvédelmi értékek megőrzése mellett a társaság bevételei lehetővé tették a közjóléti objektumok fenntartását és működtetését.
Köszönetet mondott Vörösné Baracsi Erzsébet faipari mérnök, építésznek, aki tervezőként évek óta együttműködik a társasággal a beruházásban. Megköszönte a kivitelezők, valamint munkatársai, Mike Tibor építész, Mizik András projektgazda és Dobó István erdészetvezető munkáját.
Végezetül örömét fejezte ki, hogy a húsvéti ünnepek alatt megtelt a 250 gépkocsira tervezett parkoló, és a főútvonalon hosszú sorban várakoztak a látogatók autói. Ez is igazolta, jól döntöttek, amikor az egykori erdészház és farakodó területének új funkciót adva, látogatóközpontot hoztak létre.
A vezérigazgatót követően a térség országgyűlési képviselője, Balla Mihály lépett a mikrofonhoz.
A honatya fölhívta figyelmet a bejáratnál elhelyezett látványos térképekre, amelyek segítségével a látogatók jól tájékozódhatnak a környékbeli látnivalókról.
Az ide látogatók megismerhetik a palóc vendéglátást és megtapasztalhatják a helyiek szíveslátását. Az ide látogató gyermekek pedig megtanulhatják az erdészektől, miként vigyázzanak a természetre és a környezetükre. Reményét fejezte ki, hogy minél többen lesznek a visszatérő vendégek.
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter ünnepi beszédét a nagy palóc, Mikszáth Kálmán sorainak idézetével kezdte: „Aki az erdő fáitól, a sziklától, a zuhogó pataktól és a vándorló felhőktől kéri kölcsön a gondolatokat, az nem fogy ki soha belőlük.” Kifejtette, hogy az erdő látnivalói ösztönöznek bennünket a gondolkodásra, a természet megértésére, megismerésére és tiszteletére, kíméletére. Az erdő kincseinek őrzését már gyermekkorban el kell sajátítani, így ez a szemlélet végigkíséri az embert egész életén keresztül. Ez a gondolkodás hatja át az erdésztársadalom gondolkodását is. Ennek szellemében alakították ki azt a koncepciót, amelynek eredménye valósult meg ebben a látogatóközpontban.
Emlékeztetett, hogy mintegy 40 millió látogatója van a magyar erdők csodáinak. E csodák megértéséhez információk, adatok szükségesek, amelyeket az ilyen látogatóközpontokban szerezhetnek be az érdeklődők. Ezzel a kirándulóközponttal is a magyar vidék lett gazdagabb – hangsúlyozta a miniszter. Emlékeztetett, hogy az elmúlt években az állami és a magán erdészeti társaságok soha nem látott mértékben hoztak létre közjóléti objektumokat. Mindez a kormány hat évvel ezelőtti döntése következtében a „Bejárható Magyarország” program keretében valósult meg. Utalt arra, hogy ennek az új szemléletnek alapján dolgoznak jelenleg is az erdészek, vadászok, természetvédők a születő új, modern, XXI. századi erdőtörvényen.
Érzékeltette, hogy az erdészek generációk óta tudják, miként kell fenntarthatóan gazdálkodni az erdőben, továbbá együttműködni mindazokkal, akik az erdőben dolgoznak és az erdőből élnek. Fontos, hogy kialakítsuk a megfelelő egyensúlyt az erdők hármas – közjóléti, gazdasági és védelmi – funkciói között.
A miniszter elismerését fejezte ki, azért hogy a Katalinpusztai Kirándulóközpont már két alkalommal elnyerte Az év ökoturisztikai létesítménye címet.
Örömét fejezte ki a felett, hogy aláírnak egy együttműködési megállapodást az erdei vasutak megismertetésére, s reményét fogalmazta meg, a későbbiekben már nem hallunk erdei vasutak bezárásáról. A Földművelésügyi Minisztérium, a Nemzeti Közlekedési Hatóság és az Országos Erdészeti Egyesület összefogásával szeretnék az erdei vasutakat a nagyközönséggel még jobban megismertetni. A miniszter végezetül gratulált a látogatóközpont fölépítéséhez.
Beer Miklós megyéspüspök Húsvétot, a megújulás ünnepét idézte. Arra hívta fel a figyelmet, hogy mennyi szépséget kaptunk Magyarországon. Rá kell csodálkoznunk ezekre az ajándékokra, és élni kell tudnunk ezekkel – hangsúlyozta a püspök. A főpap ezután a Jézustól tanult imát mondta előre. Az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében megáldotta az egybegyűlteket, majd arra biztatta a legifjabbakat, hogy vegyék birtokba a létesítményt.
Ezt követően került sor a nemzeti színű avató szalag átvágására.
Ezután Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, Győri Gyula a Nemzeti Közlekedési Hatóság elnöke és Zambó Péter, az Országos Erdészeti Egyesület elnöke aláírták az erdei vasutakkal kapcsolatos együttműködési megállapodást.
A dokumentumot Győri Gyula méltatta.
Gyermekkori élményeit idézte föl a debreceni Zsuzsi Vasúttal kapcsolatban. Ez a vasút elsősorban az ott élők által megtermelt áruk Debrecenbe szállítását szolgálta. A vasút sorsa végleg csak 2010-ben dőlt el kedvezően: fejleszteni fogják.
A hatóság részéről biztosította az érdekelteket, hogy a kisvasutakkal kapcsolatos ismereteket, tapasztalatokat meg fogják osztani.
Az ünnepség után a vendégek és a látogatók megtekinthették az új létesítményeket. (zé)