2016. május 30. – Az idei versenyt a Comenius Iskola csapata nyerte.
Az Országos Erdészeti Egyesület és a "Young People in European Forests" (YPEF) Nemzetközi Versenybizottsága által meghirdetett versenyre 2016-ban 28 iskola, 57 csapata jelentkezett.
A 2016. évi országos versenyből döntőbe jutott a Roth Gyula Erdészeti, Faipari Szakközépiskola és Kollégium, a Baár-Madas Református Gimnázium, a Ferences Gimnázium, a Comenius Angol-magyar Két Tanítási Nyelvű Iskola, a Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium, a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Egressy Gábor Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola és a Kecskeméti Katona József Gimnázium.
A nemzetközi versenyt kiírók célja, hogy a résztvevő középiskolás diákok megismerjék Európa és az egyes országok erdeit, a természet és környezetvédelemben betöltött szerepüket, és az ehhez kapcsolódó erdészeti tevékenységeket. Objektív kép alakuljon ki bennük a természeti erőforrások megőrzéséről és a velük való fenntartható gazdálkodás szükségességéről saját környezetükben és európai léptékben egyaránt. A kezdeményezéshez 19 európai ország csatlakozott, a 2016-os versenyben 11 ország több ezer diákja méri össze tudását.
Az ez évi döntőre 2016. május 21-én került sor az Országos Erdészeti Egyesület Budapesti Információs Központjában.
A döntőben a verseny feladatait angol nyelven kellett megoldani, tehát feltétel volt a biztos angol nyelvtudás. A legeredményesebben szereplő csapat képviselheti hazánkat a nemzetközi döntőben, melynek helyszíne 2016-ban Lettország.
A feladat megoldása után, amíg az értékelés tartott, Sárvári János, a Wágner Károly Könyvtár őre mutatta be a gyűjteményt a résztvevőknek.
A versenyt Kovácsevics Pál, az OEE Közönségkapcsolatok szakosztály titkára, a verseny egyik szervezője értékelte. Többek között megjegyezte, hogy nagyon kevés különbség volt az első két helyezett között. Hangsúlyozottan értékelte a verseny egyik legfontosabb „műfaját”, a poszter-készítést.
A döntő résztvevőit az Országos Erdészeti Egyesület részéről Szentpéteri Sándor elnökségi tag köszöntötte. Elmondta, hogy az Országos Erdészeti Egyesület idén ünnepli alapításának 150. évfordulóját, jövőre pedig ünnepeljük a magyar erdőgazdálkodás ujjászervezőjének, az Alföldfásítási program és a korszerű, első természetvédelmi törvénynek is tekinthető 1935-ös erdőtörvény fő előkészítője, az Országos Erdészeti Egyesület alelnöke, később tiszteletbeli tagja, Kaán Károly születésének a 150. évfordulóját.
Nagy múltú egyesületünk célja az erdővel – mint a legösszetettebb szárazföldi ökológiai rendszerrel és megújítható természeti erőforrással – való gazdálkodás elméleti és gyakorlati alapjainak gazdagítása, a természeti értékek megóvásának elősegítése, valamint a társadalom hosszú távú érdekeinek és a fenntartható fejlődés szakmai alapelveinek a képviselete.
Egyesületünk tevékenységében kiemelt szerepet tölt be a környezeti nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés és tájékoztatás. Ezen tevékenységek fontos helyszínei az erdei iskolák, amelyek évről-évre egyre több gyereket, fiatalt fogadnak és bemutatják azt a környezettudatos szemléletet, annak megtartását, amely ennek az oktatási formának a fő célja.
Ilyen alkalom a Fiatalok az Európai Erdőkben verseny is, ahol a résztvevők megméretettnek abban, hogy ki tud többet a hazai és az európai erdőkről, mint környezetünk meghatározó eleméről, annak jellegzetes megjelenéséről, növény és állatfajairól, tájképi jellemzőiről, valamint az ott folyó emberi tevékenységekről.
Végezetül gratulált minden résztvevőnek, csapatnak, külön a helyezetteknek.
A verseny eredményét Hoczek László, a Roth Gyula Erdészeti, Faipari Szakközépiskola és Kollégium igazgatója ismertette.
A hazai döntő végeredménye:
1. A Comenius Iskola csapata (Pongrácz Flóra Adél, Szolnoki Anna,Váradi Eszter Anna) 65,30833 ponttal;
2. a Baár-Madas Református Gimnázium csapata (Kovács Boglárka, Pettersson Dalma Lisa, Tamás Panna 63,63893 ponttal;
3. a Roth Gyula Erdészeti, Faipari Szakközépiskola és Kollégium csapata (Béli Csongor, Kulcsár Olivér, Győrig Előd) 55,23188 ponttal;
4. a Baár-Madas Református Gimnázium második csapata (Farkas Edina, Hamilton Phyllida, Török Tímea) 54,64893 ponttal;
5. a Baár-Madas Református Gimnázium harmadik csapata (Balsai Lili, Boldizsár Imre, Uri Benjámin) 52,4975 ponttal; 6. a Roth Gyula Erdészeti, Faipari Szakközépiskola és Kollégium második csapata (Takács László, Buga Gergő, Sárkány Tamás) 50,8325 ponttal;
7. a Kecskeméti Katona József Gimnázium csapata (Szőke Réka, Görög Vivien, Juhász Péter) 48,01583 ponttal;
8. a Ferences Gimnázium csapata (Szarkowicz Kinga, Márton Sarolta, Matányi Marianna) 47,285 ponttal;
9. a Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium csapata (Kovács Gabriella, van den Hövel Lara, Horváth Sára) 44,95083 ponttal;
10. a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Egressy Gábor Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola csapata (Szabó Máté, Schreier Tamás, Wimetál Noémi) 28,68583 ponttal.
Emlékeztetőül: a magyar diákok – legsikeresebb nemzetként – az elmúlt öt évben három alkalommal első és egy alkalommal harmadik helyezést szereztek.)
Az utóbbi években a nemzetközi döntőben már nem nemzeti csapatok, hanem vegyes hármasok küzdenek a helyezésekért. (z)