2016. június 5. – Juhász István nyerte a IV. Timbersports Nemzeti Bajnokságot
Ismét Juhász István, a többszörös magyar bajnok győzött jelentős különbséggel, az abszolút bajnok a cseh vendégatléta, Martin Komarek lett.
Nem elegáns stílusfordulat a sajtóban időjárási elemzésbe bonyolódni, most mégis meg kell tennünk, hogy érzékeltessük ennek a szabadtéri nagyrendezvénynek a „kitettségét”. Reggel kilenc órától gyülekezett a sokaság a biatorbágyi Budaparkban, ahol a Stihl magyarországi központja székel. Bármilyen nagy is ez a szupermodern épület, a rendezvények többsége a szabadtéren zajlott. De hát a Stihl hagyományos Családi Napjának ez az egyik lényege. A szabad levegő. Hozzátehetjük, a tiszta levegő, amiről a vissza-visszatérő záporok is gondoskodtak.
Nem okozott nagy zavart a bőven ömlő égi áldás, mert a nagysátorban folyamatosan zajlottak az események, hol állatbemutató, hol kézműves foglalkozás kötötte le a kicsinyek és szüleik figyelmét.
Amint azt a haladó hagyományok diktálták, minden volt, amit a Stihl-család tagjai évek óta megszoktak: műsor a nagysátorban, gépbemutató, ahol a vállalkozó kedvűek kipróbálhatták a motorfűrészelést, ugrálóvár a gyermekeknek, vízi pisztolyos céltábla, eszköz- és ruhavásár, tombola, tárlatvezetés, és a programok csúcsa, a Timbersports Nemzeti Bajnokság.
Legalább tucatnyiszor hangzott fel a címbéli vezényszó (Kezeket a rönkre!) a 2016. június 4-ikén rendezett IV. Timbersports Nemzeti Bajnokságon, az Andreas Stihl Kereskedelmi Kft. a jubileumi rendezvényei második napjának eseményei sorában a biatorbágyi Stihl-támaszponton.
A bajnokság folyamatosságát a bőven hulló égi áldás meg-megszakította, hisz’ a balesetmentes versenyzés követelményei mindent fölülírnak. Szinte emberfeletti munkát végeztek a rendezőstáb munkatársai, hogy szárazzá varázsolják a küzdőteret a favágóatléták számára.
Kilenc hazai és egy cseh vendégversenyző állt rajthoz a szombati megmérettetésen: Bakó András, Bozsó Zoltán, Gyapjas Norbert, Halmosi Ferenc, Holle Péter, Juhász István, Pankotai Zoltán, Rittlinger Róbert, Strubel József, valamint Martin Komárek.
Ez a bajnokság azért volt fontos, mert az első három versenyző képviselheti hazánkat a világbajnokságon.
A verseny megnyitásaként felsorakoztak a sportfavágók a színpadon, majd elkezdődött az 5 menetes küzdelem, egy ráadás versennyel.
Az első forduló a vízszintes rönkvágás fejszével. A sort a Gyapjas Norbert – Holle Péter „páros” kezdte a rajtszámoknak megfelelően, és a Juhász István – Martin Komárek kettős zárta.
Az első két helyet az utolsó páros szerezte meg, Juhász 34 mp alatt, Komárek 24 mp alatt vágta át a rönköt „maga alatt”.
Ezt követte egy motorfűrészes szám, amelyben egy vízszintes rönkdarabból kell felülről majd alulról indítva egy-egy szeletet vágni. A szelet nem lehet hiányos, mert az diszkvalifikációt von maga után.
Ezt a számot is Komárek nyerte, 13,39 mp-es idővel.
A következő szám a kézifűrésszel végzett vízszintes rönkvágás volt. Itt egy segítőnek lehetősége van súrlódáscsökkentő sprayvel és ékkel közreműködni. A kezdést egy 15 cm-es ívű indítóvágás segíti.
Ebben a versenyszámban is Komárek vitte el a pálmát 17,4 mp-es idővel.
A ráadás Juhász István és Martin Komárek csodamasináival folytatott bemutatója volt, amelyen 250 m3-es motorokkal szerelt gépek csaptak éktelen zajt, és fantasztikus gyorsasággal vágták a rönkszeleteket.
Itt is a cseh Európa-bajnok Wankel-motoros gépe győzedelmeskedett.
A három szám után Juhász István állt az élen, őt Bozsó Zoltán követte, a harmadik Strubel József. Negyedik Rittlinger Róbert, ötödik Gyapjas Norbert, hatodik Bakó András.
Az álló rönk vágás versenyszámban Martin Komárek és Juhász István kiemelkedett a mezőnyből, az előbbi 30,24 mp alatt, a magyar bajnok 36,29 mp alatt végzett. A mezőny többi résztvevője nem került 40 mp alá.
Ezt követően egy kitartó zivatar szakította meg a versenyt, és a tombola sorsolása vette át a főszerepet.
Az eső elvonulásával igyekeztek felszárítani a küzdőteret, majd a fölállított fatörzsek kerültek az érdeklődés központjába. Következett az ugródeszka versenyszám, amely a legizgalmasabb, legnehezebb műfaj a sportfavágó küzdelmek során.
Az izgalmak most sem maradtak el, a „zseb”, vagyis az ugródeszka rögzítésére szolgáló bevágás nem sikerült mindenkinek tökéletesre, így tetemes hátrányt szedtek össze még a vágás előtt. Rittlinger Róbert pedig belevágott fejszéjével az épület belógó párkányába, kicsorbult a fejszéje, úgyhogy befejezte a versenyt. Bakó András nem vágta át teljesen a rönköt, ezért diszkvalifikálták. Bozsó Zoltán pedig egy rönkbiztosító szögbe vágott bele. Strubel József és Juhász István is időt vesztett a zseb kialakításánál.
A versenyszámot Komárek nyerte 1.10,38-as idővel, a második Juhász István lett.
A végső győzelmet Juhász István szerezte meg immár sokadszor, második lett Strubel József, míg a bronzérmet Bozsó Zoltán vitte el.
A küzdelem utolsó momentuma a pezsgőfürdő volt.
Juhász István a ForestPressnek elmondta, hogy a legnagyobb örömet az jelentette számára, hogy ötven évesen a gyermekeivel állhatott föl a dobogó legmagasabb fokára.
- Ennek ellenére nem érzem magam ötven évesnek – válaszolta arra a kérdésre, hogy hány versenyévadot érez még a karjaiban. (zé)