2016. június 27. - Emlékülés keretében emlékezett meg az Erdővagyon-gazdálkodási és Vidékfejlesztési Intézet néhai intézetigazgatójáról Mészáros Károly professzorról a VEAB Mező- és Erdőgazdálkodási Munkabizottsággal és a Mészáros Károly Erdészeti Felsőoktatási Emlékalapítvánnyal közösen szervezett munkabizottsági ülésen 2016. június 21-én.
A rendezvény tisztelgéssel, koszorúzással indult prof. dr. Mészáros Károly emléktáblájánál. dr. Schiberna Endre munkabizottsági elnök köszöntötte a megjelenteket, majd a „Mészáros Károly Erdészeti Felsőoktatási Emlékalapítvány” kuratóriumának titkára számolt be az alapítvány 2015. évi tevékenységéről. Ezt követően az Alapítvány kuratóriumának elnöke prof. dr. Lakatos Ferenc méltatta Mészáros Károly munkásságát, rámutatott arra, hogy sokféle társadalmi és vezető funkció betöltése mellett elsősorban az erdőérték-számítási és erdészetpolitikai szakterületen alkotott kiemelkedőt, nemzetközileg is elismertet. Felhívta a jelenlévők figyelmét arra, hogy a Márkus Lászlóval közösen megírt Erdőérték számítási szakkönyvet 15 év után reprint kiadásban ismét megjelentetik, és ezzel újabb generációk alapozhatják meg tudásukat, továbbá hogy a Mészáros Károly által sikerre vezetett Nemzeti Erdőprogram 2015. évben járt le, és az új Nemzeti Erdőstratégiában minden alcélját továbbvitelre érdemesnek találták az illetékesek az aktualitások – kiemelten a klímaváltozásra való felkészülés – figyelembe vételével.
Lakatos Ferenc emlékeztetett, hogy az Erdőmérnöki Kar neves professzorának tiszteletéül létrehozott alapítvánnyal hagyományt teremtettek, amely alapján már sokadik alkalommal díjazzák azon pályázó hallgatókat, akik az erdővagyon-gazdálkodási diszciplínák területén elismerésre méltónak bizonyultak. A 2016. évi díjazottak a faterméstantól az erdőpedagógiáig sokféle tevékenységgel érdemelték ki az alapítvány támogatását. Az Emlékalapítvány Kuratóriuma 2016-ban Emlékalapítványi Díj elismerést adományozott:
Baumgartner Péter erdőmérnök jelölt részére az erdészeti ökonómia területén végzett munkája elismeréseként;
Kiczkó Orsolya erdőmérnök jelölt részére az erdőgazdálkodási ismeretek magas szintű elsajátítása és a Selmeci hagyományokat őrző diákéleti tevékenység elismeréseként;
Kulcsár György erdőmérnök jelölt részére az erdőpedagógia, az erdei iskolák vizsgálata területén végzett munkája elismeréseként;
Nárai István erdőmérnök jelölt részére a faállomány-szerkezeti vizsgálatok területén végzett munkája és elért eredményei elismeréseként.
Az Alapítvány céljai között szerepel az is, hogy elismerje azokat a szakembereket is, akik a tágabban értelmezett erdővagyon-gazdálkodás különböző szakterületeivel foglalkoznak. Az erdőpedagógia oktatásba, nevelésbe bevitele is Mészáros Károly vezetésével alakult ki, és magán viseli a profeszor széleskörű érdeklődésének nyomait, visszatükrözi személyiségének sokszínűségét. Ebben az évben dr. Hartl Éva és dr. Molnár Katalin egyetemi docenseknek a környezeti nevelés, az erdőpedagógia területén és az ismeretek élmény alapú terjesztésében nagy elkötelezettséggel végzett, kiemelkedő munkáját díszkorsóval és oklevéllel ismerte el az Alapítvány.
Dr. Faragó Sándor rektor rövid visszaemlékezése után dr. Lakatos Ferenc dékánnal együtt megkoszorúzta az emléktáblát.
A koszorúzás után a Munkabizottság kutatási beszámolókkal folytatta az Emlékülést. Az Egyetem oktatóinak előadásai mellett a díjazottak is bemutathatták kutatási eredményeiket. A rendezvényen elhangzott előadások:
Lett Béla: Erdővagyon-gazdálkodás állami vagyonkezeléses erdőkben
Szűcs Róbert: Bejegyzett gazdálkodó nélküli erdők fakészlet és terület elemzése
Schiberna Endre: Az osztatlan tulajdonosi közösségek gazdálkodásának fejlesztése
Jáger László: Az erdészeti tanúsítási rendszerek a gyakorlatban
Nagy Gabriella: A kőszegi Dr. Nagy László Gyógypedagógiai Intézmény kertjének története
Hartl Éva: Madarak és Fák Napja rendezvénysorozattal a környezettudatosságra nevelésért
A hazánkban és a határainkon túl is ismert és elismert egyetemi oktató és kutató által ápolt diszciplínák területén a 2015/2016. tanévben készült tanulmányokat az Emlékalapítvány gondozásában és finanszírozásával készült tanulmánykötet foglalja össze, amely letölthető a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Kar, Erdővagyon-gazdálkodási és Vidékfejlesztési Intézet honlapjáról, a Projektek / Mészáros Károly Alapítvány / Kiadványok menüpontról (http://evgi.emk.nyme.hu/)