2017. február 25. - A Nyírség szívében, Napkoron a Napkori Erdőgazdák Zrt. szervezésében nagyszabású programokkal emlékeztek 2017. február 22-23-án a szovjetek által kényszermunka táborokba és hadifogolytáborokba elhurcolt honfitársainkra.
A jeles rendezvényt és az állandó kiállítás, valamint emlékmű létrehozását Magyarország Kormánya, a VERITAS Történetkutató Intézet és a Napkori Erdőgazdák Zrt. támogatta.
Az ünnepi megemlékezés 22-én 9.30 órától a napkori görög katolikus templomban az elhurcolt halottak emlékére megtartott görög katolikus szent liturgiával indult, melyet Szocska A. Ábel a Nyíregyházi Egyházmegye apostoli kormányzója celebrált. A szent liturgia és az azt követő megemlékezés ünnepi hangulatát a nyíregyházi Görög Katolikus Papi Férfi Kórus színvonalas éneklésével emelte.
11.00 órától a Napkori Erdőgazdák Zrt. Harangodi Erdei Iskolájának területén egybegyűlt vendégek közösen emlékeztek a tragikus eseményekre, a hősi halottakra és a túlélőkre. Domina Norbert a Zrt. Turisztikai és Közjóléti ágazatvezetője köszöntötte a megjelent vendégeket.
Majd a Himnusz közös eléneklése után Csallóközi Zoltán miniszterelnök-helyettesi főtanácsadó tartott megemlékező beszédet, melyben tolmácsolta dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes gondolatait. Kiemelte, milyen fontos igaz történelmünk pontos ismerete és hiteles továbbadása a jövő generációinak. Megemlékezett továbbá a szomorú eseményekről egy-egy egyéni tragédiát példaként kiemelve.
Ezt követően dr. Szakály Sándor a VERITAS Történetkutató Intézet főigazgatója beszédében hangsúlyozta a történelmi hitelesség fontosságát, valamint felidézte az emlékév fontosabb momentumait, állomásait, külön kitérve a Napkoron átadott „Magyarok a Szovjetunió táboraiban (1944-1956)” állandó GULÁG kiállítás és emlékmű létrehozására.
A nyíregyházi Görög Katolikus Papi Férfi Kórus ünnepi műsorát követően Támba Miklós a Napkori Erdőgazdák Zrt. vezérigazgatója köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatták az emlékév programjait, valamint lehetővé tettek, azt, hogy egy állandó kiállítás és emlékmű Napkorra kerüljön. Megígérte, hogy az erdei iskolába látogató gyermekek és vendégek ezentúl a program részeként megismerkedhetnek történelmünk e sötét korszakának eseményeivel, tragikus sorsaival. Megható szavakkal emlékezett az elhurcoltakra és a mai is közöttünk élő túlélőkre. Köszöntötte a jelen lévő két elhurcolt túlélőt, Juráncsik Antalt és Fodor Miklóst, akiket családjuk is elkísért a megemlékezésre.
A jelenlévő két elhurcoltnak és a betegség miatt távollévő két másik elhurcolt képviselőjének Balog Zoltán Emberi Erőforrások Minisztere által aláírt emléklapot adtak át, feleségeiket virágcsokorral köszöntötték.
Az oklevelek átadása után a jelen lévő egyházi méltóságok, Szocska A. Ábel a Nyíregyházi Egyházmegye apostoli kormányzója, dr. Soltész Mihály napkori görög katolikus parókus, valamint Zubály Lajos napkori római katolikus plébános közösen megáldották az átadott kiállítást és az emlékművet.
Csallóközi Zoltán miniszterelnök-helyettesi főtanácsos és Seszták Oszkár Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Közgyűlésének elnöke közösen megkoszorúzták az emlékművet. Ezt követően Támba Miklós a Napkori Erdőgazdák Zrt. vezérigazgatója és dr. Spinyhért Zsolt Napkor Nagyközség polgármestere helyezték el koszorújukat. Végül, de nem utolsó sorban a magyar erdész-vadász társadalom nevében Bajdik Péter a Földművelésügyi Minisztérium Vadgazdálkodási Tájegységi Főosztályának főosztályvezetője és dr. Sárvári János a MEGOSZ ügyvezető elnöke koszorúzták meg a GULÁG emlékművet.
A Szózat közös eléneklése után a jelenlévők a Kerekerdő Turisztikai Központ rendezvénytermében megtekintették az Echo Televízió szovjetek által kényszermunkára és hadifogságba elhurcoltakról készített rövid filmjét.
Február 23-án este a napkori Jósika Miklós Általános Iskola tornatermében a program záró akkordjaként a Hobo Blues Band különleges koncertszerű „HOBO a GULÁG-on” című előadásával nyújtott maradandó élményeket a jelenlévő közönségnek GULÁG emlékest keretében, mely a Gulágon keletkezett magyar és szovjet dalokból, valamint Viszockij orosz ellenzéki költő műveiből állt, tisztelegve az áldozatok emléke előtt, és művészileg megjelenítve az elhurcoltak által átélt borzalmakat.