2022. május 3. - Május 2-án, hétfőn a Koreai Köztársaság fővárosában, Szöulban, a zsúfolásig megtelt COEX kongresszusi központban, megnyílt a XV. Erdészeti Világkongresszus.
A több mint 140 országból mintegy 12 500 regisztrált résztvevő gyűlt össze az előadóteremben, illetve sokan online vettek részt. Délelőtt, a megnyitó ünnepségen a résztvevők számos hagyományos dél-koreai kulturális előadást nézhettek meg, valamint Moon Jae-in, a Koreai Köztársaság elnöke és más méltóságok üdvözölték őket.
Moon Jae-in, a Koreai Köztársaság elnöke
Amina Mohammed, az ENSZ főtitkár-helyettese António Guterres ENSZ-főtitkár nevében videoüzenetben fordult a résztvevőkhöz.
Hazánkat háromtagú küldöttség képviseli Szöulban az Erdészeti Világkongresszuson:
Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár, Balogh Ákos Tamás osztályvezető (Erdészeti Igazgatási O.) és Szepesi András erdészetpolitikai és erdővédelmi referens.
A megnyitót követően a résztvevők magas szintű párbeszédre gyűltek össze a XV. Világkongresszus fő témájával, – „Zöld, egészséges és ellenálló jövő építése erdőkkel”– kapcsolatban, amelyen a FAO, a Világbank vezetői, valamint a fiatalok küldöttei és az őslakosok képviselői vettek részt.
Qu Dongyu, a FAO főigazgatója
A FAO ezen a különleges eseményen indította útjára az Erdők állapotáról szóló jelentésének 2022-es kiadását, amely három, egymást kölcsönösen erősítő út szükségességére mutat rá, nevezetesen: az erdőirtás megállítása és az erdők fenntartása, a leromlott területek helyreállítása és az újraerdősítés kiterjesztése, valamint a fenntartható értékláncok biztosítása.
A jelentés további kulcsfontosságú megállapításai a következők: a birtokjog rögzítésének szükségessége; ösztönzőket biztosítanak, és megszüntetik az erdőmegőrzést visszatartó tényezőket; valamint az erdőmegőrzés és más fejlesztési igények közötti konfliktus kezelésének sürgőssége.
Később, a délutáni órákban a résztvevők hat párhuzamos ülésre oszlottak, amelyek mindegyike más-más altémára összpontosított, többek között: az erdőirtás és az erdőpusztulás visszafordítása; természetalapú megoldások az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra és a biológiai sokféleség megőrzésére; zöld utak a növekedéshez és a fenntarthatósághoz; erdők és emberi egészség; erdei információk, adatok és ismeretek kezelése és közlése; és erdők határok nélkül: a gazdálkodás és az együttműködés javítása.
Ezek az altémák képezik az alapját négy további párhuzamos ülésnek, amelyeket a héten tartanak. Este a Collaborative Partnership on Forests (CPF) ügynökségek vezetői a főbb csoportok képviselőivel folytattak magas szintű párbeszédet több folyamatban lévő válságról és konfliktusról, köztük az éghajlatváltozásról, és az élelmiszer-ellátás bizonytalanságára vonatkozó erdőalapú megoldásokról.