2022. május 9. - Az erdőgazdálkodás népjólléti, ökológiai és gazdasági szerepei közötti egyensúly fenntartása volt a fő témája annak a nemzetközi szakmai konferenciának, amelyet a Zetelaka Erdőrendészet Zrt. szervezett hétvégén Ivóban, Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság Erdészeti Szakosztályának égisze alatt.
A helyi erdőkben tartott terepszemléjével kezdődött pénteken a Zetalaka Erdőrendészet Zrt. által szervezett huszadik nemzetközi szakmai konferencia, amelyet kétszer is el kellett halasztani a korábbi évek járványügyi korlátozásai miatt. Az eseményen több mint kétszáz szakember vett részt, akik nem csak Romániából, de Magyarországról, és Szlovákiából is érkeztek. Az eseményen szakmai előadásokat tartottak a jelenlévőknek a különböző helyi és külföldi szervezetek vezetői: a fő téma az erdőgazdálkodás népjólléti, ökológiai és gazdasági szerepei közötti törékeny egyensúly megtartásának mikéntje, illetve az ezekhez kapcsolódó erdőgazdálkodás volt.
„A konferencia legfőbb hozadéka az, hogy itt találkozhat és megismerheti egymást az akadémiai és a gyakorlati munkát végző szféra, ami szakmai szempontból fontos köteléket jelent” – fejtette ki lapunknak András Róbert, a Zetelaka Erdőrendészet Zrt. vezetője. Itt jutnak el a kutatások során szerzett információk a terepen dolgozó szakemberekhez, akik szintén hasznos tapasztalatokat adhatnak át az akadémiai szférának – fogalmazott. Gondokat okoz a klímaváltozás András Róbert rámutatott, hogy helyi szinten a klímaváltozás, vagyis a globális felmelegedés hatásai okozzák a legnagyobb kihívást a szakemberek számára, amely a gazdasági, népjólléti és az ökológiai szempontból is változást okozhat. Éppen ezért az erdőrendészet kénytelen a kutatásokra támaszkodni, hogy felkészítse az erdőt a változásra.
Ennek egyik módszere azon fafajok ültetése, amelyek korábban nem voltak jelen bizonyos erdőrészeken. Ezzel egyébként már öt éve kísérletezik a zetelaki erdőrendészet, munkájukkal igyekeznek nyomot hagyni az 50-60 év múlva dolgozó szakmabelieknek. Ez segíteni fogja ugyanis őket az erdők alakításában – mondta András. Hangsúlyozta: cselekedniük kell még ha nem is ők fogják majd kielemezni a mostani munkájukat, hiszen egy erdész legalább 100-140 évben kell gondolkozzon a fenntartható erdőgazdálkodás érdekében
Fülöp-Székely Botond