A Fekete Tisza forrása (ForestPress fotó)
Augusztus 22-én a tiszaújlaki Rákóczi-emlékmű koszorúzásával zárult az Országos Erdészeti Egyesület emléktúrája.
Dr. Tóth Imre szegedi földrajzprofesszor, a magyar források avatott kutatója hívta fel az egyesület vezetőinek figyelmét, hogy 125 évvel ezelőtt, augusztus 20-án erdész elődeink közgyűlést tartottak a Fekete Tisza forrásánál.
Nagyszőlősön át Huszt várához érkezve, a csapat bevette a ’bús düledékeket’, majd Bustyaházán az erdészek által emelt templomban emlékezett az elődökre.
Harmadnap Kőrösmezőről indult a csúcstámadás, sokat látott ZiL terepjáró „rabomobilokkal”, majd folytatódott gyalogszerrel. A forrásnál és a Tisza Lajos emlékműnél dr. Pethő József elnök és Tóth Imre beszédével rövid megemlékezés zajlott, majd visszavonultak az ünneplők a Viszoki Karpatia szállodába.
A napot szakestély zárta. Ez alkalommal dr. Szikra Dezső tagtárs felajánlást tett az omladozó Tisza-forrás átépítési költségeire.
21-én a Tatárhágó felé vezetett az út, és megcsodálták Jerencsánnál a Prut vizének zúgóját. Betért a társaság Szeklencére is, ahol gyönyörű pravoszláv templomok láthatóak.
Visken ismét magyar házaknál tértek nyugovóra. A zárónapon Jenei Károly református tiszteletestől kapott lelki útravalót a küldöttség.
A tiszaújlaki Rákóczi-turul megkoszorúzása után Beregszászra érkezett a zarándokcsapat, ahol az Arany Páva étteremben vettek búcsút Kárpátaljáról. Az ebéd idején Petykó Ágnes, a Magyar Rádió tudósítója több mint kétórás hangfelvételt készített az út élményeiről.
Végül a magyar oldalon Csaroda gyönyörű református templomát csodálták meg. Z. Z.