Bedő Albert szobrának avatása Kálnokon (oee)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Elkészítették Bedő Albert családfáját.
Az Ásotthalmi Bedő Albert Erdészeti Szakiskola és Kollégium vezetése nevében Andrésiné dr. Ambrus Ildikó igazgató és az Erdélyben, Brassó közelében fekvő Kálnok elöljárói Bedő Albert szobrának avatására invitálták az erdészeket és a falu közösségét. A kezdeményező ásotthalmi erdészoktatók történelmet írtak.

Az Országos Erdészeti Egyesületet Ormos Balázs főtitkár, Pápai Gábor az Erdészeti Lapok főszerkesztője és dr. Sárvári János, az OEE Wagner Károly Erdészeti Szakkönyvtár őre képviselte.
A szobor állítása az Ásotthalmi Bedő Albert Erdészeti Szakiskola és Kollégium igazgatónője Andrésiné Dr. Ambrus Ildikó erdőmérnök tanár és erdész tanár társai kezdeményezésére valósulhatott meg.
A kis falu lakossága és a magyar erdészek az unitárius templomban gyülekeztek, ahol Gödri Miklós Szabolcs református lelkész tartott istentiszteletet. Majd Fitori lelkész köszöntötte az egybegyűlteket és méltatta Bedő Albert szellemiségét. A közösség a temetőben megkoszorúzta Bedő Albert és édesanyja sírját.
A falu közepén, a korábbi marhaitató helyén – vitát okozott a településen a hely kiválasztása – került felállításra Bedő Albert szobra. A szobor felállítását és az idegenforgalom fellendülését is váró Ioachim Siviu – román nemzetiségű – polgármester támogatta és igyekezett a falu lakosságát is meggyőzni az ügy fontosságáról.
A szobornál Ormos Balázs, az OEE főtitkára kapott szót, aki a magyar erdészek és dr. Pethő József, OEE elnök üdvözletét tolmácsolta. Beszédében méltatta Bedő Albert szerepét és kiállt a Kárpát-medencei erdészek összefogása mellett, mely az OEE egyik kiemelt programja. Végcél a budapesti OEE Székház birtokbavétele a jogos tulajdonosok, a Kárpát-medencei erdészek által. Bedő Albert a székházban dolgozott, ott élt, ott ravatalozták fel halála után és onnét került Kálnokra örök nyugalomra.
Andrésiné dr. Ambrus Ildikó igazgatónő a szobor létesítésének történetét mondta el, hogyan jutott a soproni egyetem főépületében lévő szobor másolata Kálnokra. Összefogásra szólított fel egy Bedő Albert emlékház létrehozása ügyében, melyhez pénzügyi támogatás szükséges a magyarországi erdészektől. A terv már készen van és megvalósításra vár.
A gyermekek műsora után az ünneplők megkoszorúzták Bedő Albert szobrát, majd baráti együttlét zárta a történelmi napot.
Az ünnepségen megjelentek Bedő Albert egyenes ágú leszármazottai. Elkészítették Bedő Albert családfáját, melyet rövidesen megküldenek Egyesületünk könyvtárába.  O.B.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.