Helyszíni szemle Piliscsabán (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

ImageFotó: ForestPress


A pilisi Kis-Széna hegynél mintegy 2,5 hektár erdőterületet vágtak tarra engedély nélkül januárban
Amint arról korábban beszámoltunk, civil szervezetek jelezték, hogy 2008. januárjában magántulajdonú erdőterületen engedély nélkül végeztek tarvágást.

Időközben kiderült, hogy egy építkezéshez kívántak területet biztosítani az erdőben. A Levegő Munkacsoport és a Piliscsabáért Egyesület feljelentést tett az ügyészségen, Piliscsaba jegyzője pedig a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Budapesti Erdészeti Igazgatóságához fordult.
A zöldek érvelése szerint a terület a Budapesti Agglomerációs törvény szerint az ökológiai háló része, számos védett állat- és növényfaj élőhelye. A budai és Buda-környéki erdőknek köszönhetjük, hogy a súlyos légszennyezettség nem idéz elő a jelenleginél is katasztrofálisabb következményeket.
A 2008. február 20-án délelőtt megtartott helyszíni szemlén részt vett Klemencsics András, az MGSZH Budapesti Erdészeti Igazgatóság vezetője, Markó Béla az igazgatóság területileg illetékes körzeti erdőfelügyelője, Fritsch Ottó erdészeti szakértő, a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a zöldhatóság képviselői, Tóth Tivadar, Piliscsaba település jegyzője, a fakitermelést végrehajtó vállalkozó, valamint a tulajdonos képviselője.
ImageA Piliscsaba 66B erdőrészletben megjelentekkel Markó Béla ismertette a megállapított tényeket, miszerint az Országos Erdőállomány Adattárban szereplő üzemtervezett erdőterületen egy-két hónapja elvégzett engedély nélküli fakitermelésről van szó, ez egyértelműen látszik a vágástéren föllelhető gallyakból és tuskókból. A területet valaki egyértelmű jelöléssel látta el, a környező fák törzsén, meghatározva a kivágandó terület nagyságát. A vágástérről a vastagfát már elszállították, a terület felső részén pedig tuskózást hajtottak végre. Ez utóbbi, erdészeti szempontból a legteljesebb mértékben szakszerűtlen beavatkozás.
A helyszínen más hozzászólás nem hangzott el.
Mivel a faanyagot már elszállították, az érvényes üzemterv hektáronkénti adataiból lehet kiindulni a letermelt fatömeg megállapításához. A mintegy 2,5 hektáros terület egy középkorú cser állomány részét képezte. A hektáronkénti fatömeg 250-300 köbméter lehet.
A helyszíni bejárás résztvevői a szemle után a Piliscsabai Önkormányzat helyiségében jegyzőkönyvben rögzítették a megállapításokat. Azt követően az erdészeti szakemberek fölmérték a területet, fölbecsülték a kitermelt faanyagot és az okozott károkat.
ImageKlemencsics András igazgató a ForestPress-nek elmondta, hogy a Piliscsabai Önkormányzat átiratot küldött 2007. decemberében az erdészeti hatóságnak, amelyben az erdőtulajdonos két épületre kért építési engedélyt, az egyik szálloda, a másik vadászház lenne. Mivel a terület erdő, az önkormányzat illetékességből bevonta az erdészeti hatóságot is, hiszen az erdőterületből való kivonás erdészeti hatósági ügy. Az erdőfelügyelő a helyszínen már a levágott erdőt találta, vagyis az építési engedély beadásával közel egy időben termelték le az erdőt. Megindította a hatósági eljárást, engedély nélküli fakitermelés ügyében. A február 20-ai hatósági szemlén minden érdekelt elmondhatta az álláspontját, amit jegyzőkönyvben rögzítettek. A dokumentumokhoz tartozik egy rendőrségi jegyzőkönyv is, ugyanis a fakitermelést végzőket a rendőrjárőr igazoltatta. 
A várható fejleményekről az igazgató elmondta, hogy bírság vagy bírságok kiszabására kerül sor, és rendelkezni kell a terület helyreállításáról is.
Ismert, hogy fakitermelést, még a tulajdonos is a saját erdejében, csak hatósági engedély birtokában végezhet.
A környezetkárosítás megállapításáról külön eljárásban döntenek majd az ügyészség részvételével.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.