Szakmai nap a Gyulaj Zrt-nél (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

ImageTéma: a folyamatos erdőborításban való gazdálkodás


A Gyulaj Zrt. elhatározta, hogy Hőgyészi Erdészetének, Turisztikai és Természetismereti Központja körül található parkerdőben, az erdő természetes folyamatait alapul vevő beavatkozásokat kezd.

A 2008. év elején három középkorú erdőrészletben vágtak lékeket, kísérletképpen, illetve felkészülve az egy év múlva történő üzemtervezésre, ahol az erdészet további alkalmas, turisztikai szempontból frekventált területein szeretnének átalakító vagy szálaló tömböket kialakítani.
2008. március 27-én rendezték meg Lengyel-Annafürdőn – a fent említett parkerdőben – az első, „folyamatos erdőborításban való gazdálkodás” téma köré szerveződő szakmai napot, melynek a cég erdész szakemberei, valamint a helyi erdőfelügyelő és erdőtervező kollégák voltak, szép számban résztvevői.
ImageElőadássorozattal kezdődött a nap, Csóka György, –az ERTI Erdővédelmi Osztályának vezetője, a Pro Silva Hungaria egyik alapító tagja –, vállalta a program fővédnökségét. Erdeink egészségi állapotáról beszélt, az elmúlt évek jellemző károsításait vette sorra, mindezeket összefüggésbe hozva a korábbi erdőművelési gyakorlattal, lehetséges megoldásokkal a megelőzésre, a nagy mértékű károk kiküszöbölésére. Standovár Tibor, ökológus, az ELTE Növényrendszertani és Ökológia Tanszékének egyetemi docense követte, aki a folyamatos erdőborításban való gazdálkodást segítő kutatásokról szólt, a nagyszabású NAT-MAN projektről, a hazai erdőrezervátum-hálózatról vagy az erdőtermészetesség felmérésről.
A tudományos témák után Csóka György a Pro Silvát mutatta be, mint az alapelvek „gyűjteményét”, mint szervezetet, mint a természetes folyamatokra alapozott erdőgazdálkodás híveinek, szorgalmazóinak összességét, majd a gyakorlat következett.
Barton Zsolt erdőmérnök, ismertette a Királyréti Erdészet tevékenységét, ahol már az erdészet teljes területén átalakító vagy szálaló üzemmódú erdőket találunk.
Dobay Péter, erdőmérnök, a Fővárosi és Pest Megyei MGSZH Erdészeti Igazgatóságának hatósági igazgató-helyettese megvilágította mindezt az erdőfelügyelő szemszögéből - milyen új fogalmak kerültek be az utóbbi időben a vonatkozó jogszabályainkba, melyek azok, melyekre még szükség lenne, de még váratnak magukra. Végül, - hogy teljes legyen a kép -, a pécsi kollégák kiegészítették az elmondottakat az erdőtervezői oldallal is.
Az elméletet terepi program követte.
A résztvevők bejárták a lékes beavatkozásokkal érintett erdőrészleteket, egy-egy kiválasztott lékben pedig – a házigazdák bevezetője után – közösen értékelték a látványt, vázolták a lehetséges jövőt.
Mind a lékek kialakítására, mind e szakmai nap lebonyolítására a zrt. támogatást nyert az első „Erdők közjóléti célú védelmét és bővítését szolgáló feladatok ellátására” felajánlott személyi jövedelemadó 1 százalékos keretösszegből, és ezúton mond köszönetet azon adófizetőknek, akik 2005-ben illetve 2006-ban második 1 százalékukat e célra adták.  D.M.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.