Ülésezett a Parlament Mezőgazdasági Bizottsága (oee)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Nagy János elnök (MNV Zrt.) megerősítette, sem az erdőket, sem az erdészeti társaságokat, sem pedig az erdőben lévő létesítményeket (vadászházak, utak, stb.) nem privatizálják.
Az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága 2008. április 2-án meghallgatásra hívta dr. Nagy Jánost a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsa elnökét. Az Országos Erdészeti Egyesületet az ülésen dr. Pethő József elnök és Ormos Balázs főtitkár képviselte.

Az ülésen való részvétel különös indokát az adta, hogy egyesületünk jelentős munkát végzett az állami erdőgazdasági társaságok jövőképének meghatározásában, számos személyes megbeszélést folytatva az illetékes vezetőkkel, politikusokkal, melyet állásfoglalásként tett le az asztalukra. Az érdekvédelmi munkát szakmai társszervezetünk a FAGOSZ segítette. Közel tíz éve vesz részt egyesületünk az országgyűlés munkájában, mint regisztrált civil szervezet, a tíz év alatt összesen nem esett annyi szó az erdőről, az erdőgazdálkodásról, mint ezen az ülésen egyedül.
A két órán keresztül tartott napirendi pont kapcsán elhangzottakat az alábbiakban foglaljuk össze.
Dr. Nagy János elnök az MNV Zrt. szervezetének ismertetése után azonnal az erdőről kezdett beszélni, mint akihez „az erdő igen közel áll”. Megerősítette, hogy sem az erdő, sem az erdészeti társaságok, sem pedig az erdőben lévő létesítmények (vadászházak, utak, stb.) nem kerülnek privatizációra.
– Az erdőgazdaságok jelentős társadalmi kapcsolataik révén, mint a közjólét, közmunkaprogramok, védelmi és környezetgazdálkodási tevékenység nagy kihívás előtt állnak és ez indokolja, hogy tartós állami tulajdonban maradjanak – mondotta. – Ugyanakkor növelni kell hatékonyságukat, összevisszaságot nem akarunk, mindent el kell követni, hogy ésszerűtlen döntések nem szülessenek.
Az elnök érzékeli, hogy nagy a várakozás, ezért meg akarja nyugtatni az erdőgazdaságokat.
– Az erdészeti kutatás, az egyetem erdészeti kara és az erdészeti civil szervezetek véleményét figyelembe kell venni. Kapkodni nem kell, ütemesen kell haladni úgy, hogy a következő évben már hatékonyak legyenek. Az erdőgazdaságok hatékonyak, de lehetnek még hatékonyabbak is. Tiszta, világos gazdálkodást és viszonyokat kell teremteni – hangsúlyozta.
A MNV Zrt. vadgazdálkodással kapcsolatos képviseletét a megyei irodákhoz telepítették.
– Belső informatikai rendszer készüljön el, szakmailag indokolt lehet az integráció, de semmilyen összevonást, mely nem segíti, hanem hátráltatja a munkát, nem támogat – fűzte hozzá Nagy János.
A továbbiakban kérdésre válaszolva egyet értett azzal, hogy az állam fizesse meg az erdőgazdasági társaságok által végzett közfeladatokat.
Az MNV Zrt. SZMSZ-éről elmondta, hogy fél év után felül kell vizsgálni, az nem tabu, módosítani lehet. Ismeretes, hogy ez a szervezeti szabályzat tartalmazza az erdészeti társaságok értékesítését, mint az illetékes vezérigazgató-helyettes feladatát.
(Egyesületünk egyik javaslata szerint az MNV Zrt.-n belül alakuljon meg a Magyar Nemzeti Erdészeti Közhasznú Zrt., mint egy kis stratégiai szervezeti egység, melyben helyet kap a 19 erdészeti közhasznú erdészeti társaság, a fentiek miatt elérhető.)

Az erdészeti szervezet jövőjét illetően ismét megerősítette, hogy egyeztetni kíván az erdészeti érdekképviseletekkel és megköveteli, hogy csak eredményesség növelést kellene elérni, ami kárt okozhat, olyat nem támogat.
2008. június 30-ig újra kell kötni minden társasággal a vagyonkezelői szerződést.
Herbály Imre (MSZP) a Mezőgazdasági Bizottság alelnöke, az Erdészeti albizottság elnöke az alábbiakkal egészítette ki az elmondottakat.
Az SZMSZ felülvizsgálatára azért is szükség van, hogy valós önállóságuk legyen a vezérigazgató-helyetteseknek és nem csak formális.
(Az egyesület álláspontja szerint hasonló cél lehet az erdészeti ügyvezető-igazgató szervezeten belüli megerősítése.)
Kifejtette, erdő ügyben hatékonyság a cél, az integráció kedves fogalom, de ezt az integrációt nem sokan akarják, le kell ülni a szakmával, az érdekképviseletekkel, hogy tisztázzák, mi ennek az alapja, van-e hozadéka. Kár lenne, felkorbácsolni egy nyugodt tavat, de a vállalaton belüli hatékonyságot kell növelni – tette hozzá.
A fent idézett mondatok azt sugallták politikusi megfogalmazásokban, hogy senki sem támogatta a jelen lévők közül az erdőgazdasági integrációt.
Az OEE folyamatos tárgyalásban van az érintett vezetőkkel és képviseli az erdészeti szakmával és más döntéshozókkal, képviselőkkel egyeztetett állásfoglalásában közétett elvárásokat.  O. B.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.