Mindeközben a kutatási források elosztóinak egyedül kell meghatározni a támogatásra érdemes kutatási témákat, és önmagukban kell biztosítaniuk az ésszerű és célszerű felhasználást.
Ezen problémák feloldására, tehát annak érdekében, hogy az ipar számára fontos problémákat a kutatók bevonásával, és a fejlesztési erőforrások hatékony felhasználásával oldjanak meg, olyan fórumok jöttek létre, amelyeken a kutatók és az ipari szereplők közös célokat és terveket fogalmazhatnak meg, és ezeket a pénzforrásokat elosztó szervezetek támogathatnak. Ilyen fórumok a technológiai platformok, mint például a Forest Based Sector Technology Platform Európában, és ehhez hasonlóan az Erdő és Faalapú Iparágak Technológiai Platformja (ERFP-NTP) Magyarországon.
Az alapító szervezetek között elsősorban az érdekképviseleti szervezeteket, egy szakmai társulást és kutatószervezeteket találunk: FAGOSZ, MEGOSZ, OEE, Bútorszövetség, a Pannon Fa- és Bútoripari Klaszter, valamint az ERTI és az NYME. Az alapítók a tagságukon és kapcsolati hálójukon keresztül igyekeznek majd összehangolni a kutatók munkáját az ipari szereplők kutatási igényével, és együtt dolgoznak annak érdekében, hogy minél nagyobb pénzügyi források álljanak rendelkezésre a közös célok véghezvitelére.
A május 30-án, az első alkalommal tartott hivatalos alakuló ülésen az alapítók röviden megbeszélték az előzetes elvárásaikat és elképzeléseiket, és egyetértettek abban, hogy ki kell aknázni az érintett iparágak kutatási és fejlesztési tevékenységének javításához elérhető lehetőségeket.
Az ERFIP NTP munkájának alapvető részét képezi az információáramlás biztosítása, amely elsősorban a kutatási tevékenységre és lehetőségekre vonatkozik. A konkrét célkitűzések között szerepel, hogy széles szakmai részvétellel és egyetértéssel elkészüljön az érintett ágazatok kutatás fejlesztési terve, amely segítségével egyrészt a kutatásokat végrehajtók, és azok eredményeit hasznosítók közösen tűzhetnek ki célokat, másrészt remélhetőleg a gazdaságfejlesztési forrásokból ezen dokumentum alapján célirányos támogatások elnyerésére nyílik lehetőség.
A folyamat szervezését a Nyugat magyarországi Egyetem által működtetett Erdő és Fahasznosítási RET en belül az Erdővagyon gazdálkodási Intézet és a Faanyagtudományi Intézet végzi. A szervezők bíznak abban, hogy a korábbi példákhoz hasonlóan sikerül továbbra is katalizáló szerepet betölteni az ágazatpolitikai folyamatok lebonyolításában és a döntések előkészítésében. Schiberna Endre
További információ: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.