A vadaspark egyik zoológiai különlegességei voltak a Madagaszkár Ház tágas kifutójában látható fosszák. A múlt évben azonban mindkét példány súlyosan megbetegedett és elpusztult.
A fajmegmentési program keretében a közelmúltban új pár került a megüresedett kifutóba Csehországból. Ezzel egy időben, mintegy cserébe, a Szegeden tavaly született törpe selyemmajmok utaztak a nagy hírű cseh állatkertbe – mondta Veprik Róbert, a vadaspark igazgatója.
Alfa, a nőstény és Kvitek, a hím a jelek szerint jól érzi magát új szegedi otthonában, és már a látogatók is megcsodálhatják a ritka csúcsragadozót. Igaz, egyszerre csak egyet, miután a párzási időszakon kívül nem tűrik egymás közelségét, a külső kifutót így csak felváltva használják.A madagaszkári cibetmacskafélék közé tartozó fosszák az afrikai sziget erdeiben mindenhol megtalálhatók a tengerparti régióktól egészen a 2000 méter feletti magasságokig.
A sziget legnagyobb ragadozóinak hátsó lábai hosszabbak, mint az elsők. Atlétikus testfelépítésük, ruganyosságuk és hosszú farkuk révén a vékony ágakon is gyorsan szaladnak, a meredek fatörzsön is felkúszva a kedvelt zsákmányállataikat, a makikat üldözve.
Rejtett életmódú, szürkületi éjszakai állatok, magányosan vadásznak egy négyzetkilométer körüli területükön, melyet mindkét nem egyedei illatmirigyeikkel jelölnek meg.
Az erdőirtások miatt a fosszák élőhelye jelentősen csökken, emiatt egyedszámuk is az utóbbi években megfogyatkozott. A fiatal állatok kígyóknak, ragadozó madaraknak eshetnek áldozatul, a 12 kilogrammot is elérő kifejlett egyedek egyetlen ellensége azonban az ember.