2011. október 20.-AUDI-BŐVÍTÉS - A KÁRMÉRSÉKLÉS ÉS A TERÜLET KOMPENZÁCIÓJÁNAK KÖLTSÉGE MEGHALADJA A 800 MILLIÓ FORINTOT Az Audi-beruházáshoz kapcsolódó kármérséklés alatt 15 ezer tő növényt ültettek át (s még 100 ezret fognak), 60 ezer kétéltűt, 400 hüllőt és 110 rovaregyedet mentenek. A még évekig tartó kompenzációban többek közt Tiszaújvárosban, a Hajósi-homokpusztáig jelöltek ki védett, fejlesztendő területeket. Több mint 800 milliót költ az autógyár e feladatokra.
A győri Audi óriásberuházásához kapcsolódóan zajlanak az Európai Bizottság által elfogadott, főként fajok áttelepítését célzó kármérséklő, valamint új Natura 2000 területek kihirdetését és élőhely-rekonstrukciót tartalmazó kompenzációs intézkedések. Ennek keretében a fejlesztéssel érintett területről március óta védett, fokozottan védett, s közösségi jelentőségű növény- és állatfajokat telepítettek át.
A Vidékfejlesztési Minisztérium a Kisalföld kérdésére ennek részleteit ismertette.
A Vidékfejlesztési Minisztérium tájékoztatása szerint a kimentett növény- és állatfajokat az Audi Hungária Motor Kft. környezetvédelmi engedélyében, valamint a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósága által megkért természetvédelmi engedélyekben megjelölt befogadóhelyekre vitték át a szükséges előkészítő, élőhelyjavító munkák után. Eddig összesen 15 ezer tő növényről van szó és további mintegy 100 ezer egyed átültetése várható a jövő év végéig. Olyan növényfajok magjait gyűjtik és vetik el, mint például a csajkavirág, a vitézkosbor, a kései szegfű, a bunkós hagyma, a homoki fátyolvirág, az agárkosbor, az árlevelű len, a kései pitypang vagy a méh-bangó.
A kétéltűek közül mintegy 60 ezer egyedet mentenek át a következő fajokból: dunai gőte, pettyes gőte, vöröshasú unka, zöld levelibéka, barna ásóbéka, erdei béka, tavi és kecskebéka és ezek hibridjei, barna varangy, zöld varangy. A hüllők közül 400 példány kapott új otthont, köztük fürge gyíkok, zöld gyíkok, vízisiklók, erdei siklók, rézsiklók. Több mint 110 rovaregyedet mentettek, ezek a magyar futrinka lárvái voltak. A munkák során az élve fogó csapdákba esett élőlényeket biztonságos helyre szállították
át. A Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatósága a mentési feladatokat elvégezte a beruházás területén, a következő öt évben a szükséges utókezeléseket és monitoringot irányítja a befogadóhelyeken.
A vonatkozó kormányhatározat alapján a Vidékfejlesztési Minisztérium az érintett tárcák, szervezetek bevonásával elkészítette az Audi-beruházáshoz kapcsolódó kármérséklő és kompenzációs intézkedések ütemtervét is. A tárca az új Na-tura 2000 területeket kihirdette: ide tartoznak a tiszaújvárosi ártéri erdők, a Gödöllői-dombság, a Felső-Tisza és a Hajósi-homokpuszta bővítése s a kékhegyi lőtér fejlesztése.
Az Audi kompenzációs intézkedések további pontjainak (élőhely-rekonstrukció, gyepesítés, inváziós fajok irtása) megvalósítása is az ütemterveknek megfelelően zajlik. Az élőhelyek létrehozásával és helyreállításával kapcsolatos intézkedések hosszabb időt vesznek igénybe. A pannon homoki gyepek létrejöttének előkészítése és a szükséges utógondozás körülbelül nyolcéves folyamat. A gyepek helyreállítására és az állapot javítására legalább négy évet kell rászánni, azonban már az első évtől betöltik ökológiai szerepüket. A pannon homoki borókás-nyarasok létrehozása 6 évig tart, természetesen ekkor még csak fiatal állomány lesz a területen, a valóban természetszerű állapot elérése 30-40 évet is igénybe vesz. Az euro-szibériai erdős sztyepptölgyesek élőhely típusú helyreállítása rendkívül hosszú ideig (12 évig) tartó folyamat, amelyet nagy odafigyeléssel szabad csak végezni.
Czechmeister Mónika, az Audi Hungária Motor Kft. helyettes kommunikációs vezetője elmondta: a kármérséklés és a terület kompenzációjának költsége együttesen meghaladja a 800 millió forintot. CSÉFALVAY ATTILA
\