2012.05.07. - Akár több ezres bírság is kiróható lesz azokra a gazdákra,
akik nem megfelelően tartják állataikat, éheztetik, kínozzák őket. A Vidékfejlesztési Minisztérium javaslata szerint minimális helyet is meghatároznak például az ebek elhelyezésére, de például a harci halak tartását is megszabják. Az általunk megkérdezett jogvédő örül a szigorításnak, hiszen nap, mint nap bekerül hozzájuk sérült, alultáplált kutya. Ilyennel stábunk is találkozott a menhelyen.
„Tegnap, komolyan mondom, roskadozott. Hát, ki volt száradva totál, az első ételt azt kihányta."
Hétfőn már láthatóan jobb kedéjű volt a kutyus, akit vasárnap találtak az állatvédők. Gondolhatnánk, hogy csak egy kóbor kutya, aki nem talált magának ennivalót, azért látszanak a csontjai. Azonban a nyakán ott a vékony póráz nyoma, tehát valakihez tartozott ez a kutyus, aki vélhetően nem gondozta megfelelően, amint ez látható is. Nem ritka az ilyen eset - mesélte a Kutyatár Egyesület elnöke. Néhány kenellel odébb találkoztunk Bellával. Ő alig ellette meg kölykeit, máris elszakították tőlük, egyszerűen kitették az anyakutyát. Ezzel egy időben Orciban a szántóföldön találtak 9 kiskutyát. Ezeket a kicsiket elfogadta és neveli Bella, közülük egyet ki is hozott a házból és büszkén mutatta stábunknak fogadott, pár napos kölykét. Ezek a példák is mutatják, hogy a felelőtlen állattartás nemcsak a kínzás, hanem az is, hogy nem megfelelő módon vagy egyáltalán nem gondoskodnak a kedvencekről a gazdák. Kifogások sokszor vannak, hogy azért kötik meg például, mert elszökik vagy riogatja a tyúkokat - mesélte az állatvédő.
Boncz Edit, elnök, Kutyatár Természet- és Állatvédő Egyesület:
„Hiszen ő oda egy élőlényt odafogad, akkor biztosítani kell a normális élethez való körülményeket. Tehát oldja meg, hogyha neki kutyára van szüksége, mert feladatot lát el, pont, hogy őrzi a tyúkokat, vagy a házat, akkor biztosítson neki vagy egy nagy kenellt vagy kerítést, tehát ez nem kifogás."
A Vidékfejlesztési Minisztérium javaslata több szigorítást is tartalmaz. Meghatározná például, hogy egy közepes termetű ebet 15 négyzetméternél kisebb helyen tartósan nem lehet tartani, s 6 méternél rövidebb eszközzel nem lehetne tartósan kikötni. A javaslat szerint gerinces állatot kör alapú kalitkában vagy gömb alakú akváriumban tilos lesz tartani, ahogy, most figyeljenek, sziámi harcos-halaknak nem szabad a tükörképüket megmutatni. Az állatvédelmi bírság minimum összegét a háromszorosára emelnék, vagyis 15 ezer forint lenne ez.
dr. Pallos László, országos állatvédelmi főfelügyelő, MEBIH:
„És ezt követően 4 darab mellékletben meghatározza a jogalkotó azokat az eseteket, amelyek vagy minősített esetnek tekinthetők vagy a mulasztóra nézve határoz meg bizonyos körülményeket. És ez, mint egy szorzó szerepelne. Ezt az alap 15 ezer forintot sok-sok milliós nagyságrendbe megnövelhetik a kiszabható bírság összegét."
Vannak országok, ahol a tulajdonos anyagi helyzetéhez szabják a bírságot, hazánkban az élelmiszerlánc-felügyeleti bírság kivetéséhez hasonlóan szabnák ki az összegeket, igazodva az európai gyakorlathoz. A jogalkotók abban bíznak, hogy hosszútávon elrettentő erejű lesz a drasztikus szankció és a súlyos bírság. Ez azonban nem mindig elég - véli az állatvédő.
Boncz Edit, elnök, Kutyatár Természet- és Állatvédő Egyesület:
„Hogyha mondjuk nincsenek precedens értékű végrehajtott büntetések, akkor semmi értelme az egésznek. Másrészt kellene egy olyan ellenőrző rendszer, amikor is, állatvédőrök vagy bárki ezeket folyamatosan ellenőrzi. És tényleg tetten érik őket és valóban büntetés jár érte."
A tetten éréshez lakossági bejelentés is szükséges, sokszor azonban a szomszédok tartanak a gazda bosszújától és inkább hallgatnak az állat testi vagy lelki bántalmazásáról, hiszen sokszor csak a viselkedésből derül ki, hogy sokat szenved például a kutya. Az állatkínzás, állatbántalmazás nem ritka manapság - ezért is szükséges a szankció szigorítása. A Kaposvári Törvényszék áprilisban állatkínzás vétségében találta bűnösnek azt a nőt, aki a vádirat szerint éheztette és szomjaztatta kutyáit. A vádlottat nyolc hónap fogházbüntetésre ítélték, ám végrehajtását egy év hat hónapra felfüggesztették. Az ítélet nem jogerős: az ügyész tudomásul vette, a védelem felmentésért fellebbezett. Tavaly júniusban pedig precedens értékű büntetést kapott egy somogyi vadorzó. Több, mint 8 éves kártékony tevékenységéért 2 év 8 hónap börtönbüntetés letöltésére ítélte jogerősen a bíróság a lopásokkal és állatkínzással is vádolt orvvadászt. Az elkövető a börtönbüntetés letöltése mellett több, mint 3,5 millió forintot köteles fizetni a SEFAG Zrt.-nek tettéért.