2012. augusztus 28. - A vágómadárfélék csoportjába tartozó kuhi (Elanus
caeruleus) bukkant fel a vértesi natúrparkban, és ezzel 406-ra nőtt a
Magyarországon megfigyelt madárfajok száma. Az állatot Szalai Gábor, a Pro Vértes munkatársa észlelte a Zámolyi-medencében. A kuhi vércse méretű, kicsit széles, de hegyesedő szárnyú, szürkés színezetű ragadozó madár. Az öregebb példányok élénkvörös szemű, fekete szárnyú, tollas csüdű állatok, sárga lábuk már messziről kivehető.
A kuhi természetes élőhelyei a nyílt gyepes, ligetesen fákkal tarkított területek. Elsődlegesen kisebb emlősöket, rágcsálókat zsákmányol, de a vércsénél erősebb testalkata és gyors mozgása miatt madarakat is elkap. Nem elképzelhetetlen, hogy a felmelegedés, a szárazság, vagy az élelemhiány miatt tűnt fel Magyarországon.
Szalai Fornapusztát Lovasberény irányában elhagyva vette észre az akácfákból álló facsoport egyik csúcsán az apró testű, feltűnően világos madarat; az állat sötét, V alakú szemsávja már messziről is kivehető volt. A kuhi éppen zsákmányával volt elfoglalva, és nem tűnt bizalmatlannak, így Szalainak sikerült néhány képet készítenie róla. Az állat színezetéből az is megállapítható, hogy öreg madárról van szó.
A szakirodalom szerint a kuhi általánosan elterjedt a Szaharától délre, de Indiában, Hátsó Indiában és az egész Indonéz szigetvilágban is fészkel. Északnyugat-Afrikában kis számban található meg. Spanyolországban 1975-ben költött először, azóta már jelentős fészkelő állománya alakult ki. Portugáliában először 1944-ben, majd 1963-ban költött egy-egy pár, rendszeres fészkelőnek azonban csak 1976-tól tekintették. Európában Lengyelországban, Görögországban, Ausztriában és Németországban alkalmanként szintén észleltek már kuhikat.