2015. február 9. - A szélturbinák ölik a madarakat. Az éghajlatváltozás meg fogja ölni a madarakat.
Mi jót lehet tenni?
A brit Legfelsőbb Bíróság döntése, amint arról a Business Green beszámolt, így foglalt állást, az egyik érintett projekt kapcsán.
Ahhoz, hogy folytatódjék a 370 MW-os Viking szárazföldi szélerőmű beruházás a Shetland-szigeteken, a bíróság elutasította az aggodalmakat, hogy az kockázatot jelent a ritka Whimbrel tengeri madarak fészkelő élőhelyére nézve, megjegyezve, hogy a fejlesztők tervei a biodiverzitást valóban növelnék, s nem ártanak a Whimbrel madár populációknak.
Úgy döntöttek, hogy a kevesebb, mint négy Whimbrel madár évi várható ütközése a turbinákkal, "nagyon kicsi" hatással lenne a fajra, különösen, ha összehasonlítjuk a madarak 72-108 példányos éves pusztulását más okok miatt. Egyetértettek abban, hogy a Viking projekt élőhely-kezelési terve a vadon élő madarak számára előnyös inkább lenne, mint sem ártana nekik.
A jogi lépéseket már megtették a skót bíróságok, a Legfelsőbb Bíróság öt bírója egyhangúan elutasította a kampányoló aktivisták ügyét, és nem volt hajlandó továbbítani azt, az EU-hoz további tisztázásra.
Ez a döntés azt eredményezi, hogy egy nagy kiugrás következik a megújuló energia terén. Nem csak a javasolt hatalmas méretű szélerőmű projekt, amelynek most már kezdődhet az építése, és az lesz az egyik legtermelékenyebb a világon. A The Guardian szerint, a környező kisebb szélerőműveknél sosem esett 50 százalék alá a kihasználtsági tényező a folyamatosan nagy szél miatt.
Míg a megújuló energiát ellenző csoportok gyakran hívják a szélturbinákat „madár húsdarálóknak", az igazság az, hogy a „madár versus turbina" vita sokkal bonyolultabb ennél. Végtére is, hiszen a madárállományt szörnyen fenyegető éghajlatváltozás miatt sok madárvédelmi csoport sürgeti a gyors, tiszta energiát. Például a Nagy-Britannia Royal Society for Protection of Birds, a tagjainak akár telepítene saját szélturbinákat és kéri, folytassanak marketing munkát a tiszta energiáért.
Az igazi megoldás nem az, hogy hagyjanak fel a szélenergiával, sem pedig, hogy figyelmen kívül hagyják természetvédelmi aggályokat, inkább keresik a módját a leginkább felelős, tiszta energiaforrások lehetséges fejlődésének. Néha ez azt jelenti, felhagyják a fejletlen megoldásokat. És néha pedig azt jelenti, hogy előrehaladott állapotban vannak megújuló energiaforrások, és ugyanakkor tegyenek meg minden erőfeszítést, hogy megőrizzék, sőt fokozzák a vadon élő állatok élőhelyét ebben a folyamatban.
A Legfelsőbb Bíróság döntése arra utal, vannak ilyen megoldások, ahogy ez megtörtént, bár kétes, hogy a helyi ellenzék ezt ugyanúgy fogja látni. Sami Grover