2013. április 18. - Az Erdélyi Szigethegységben rengeteg nagy
kiterjedésű karsztvidék található, így a denevérek számára sok
földalatti szálláshelyet biztosít barlangokban, zsombolyokban, elhagyott
bányákban és pincéken.
A változatos élőhelyek változatos táplálékforrást is jelentenek a denevérek számára, valamint ez a terület nagy fajdiverzitást képes ellátni. Az erdélyi denevérfajok sokasága nagy kolóniákban található meg, de az emberi beavatkozás – barlangokban a turizmus és vandalizmus, élőhelyek esetében pedig az erdőirtások – drasztikus változásokat hoz, főként a nagymértékű zavarás miatt.
Bücs Szilárd, Jére Csaba, Csősz István, Barti Levente, Bartha Csaba, Jakab Endre és Szodoray-Parádi Farkas a LIFE program keretén belül végzett kutatást 2010. január és 2013. március között. Eredményeikről a 14. Kolozsvári Biológus Napokon számoltak be.
A kutatók a nyári szülőkolóniákat és a téli hibernáló állományokat mérték fel, azonosították a fajokat és megbecsülték az egyedszámot. Ugyanakkor a kutatómunka kiterjedt az őszi nászbarlangokra is, ahol hálózással és gyűrűzéssel próbálták a téli és nyári szálláshelyek közötti kapcsolatokat kimutatni. Összességében 119 helyszínen (8 Natura 2000-es területen) folyt a munka, legfontosabb helyszínek a Királyerdő, a Bihar és a Torockói-hegység.
A felmérés eredményei szerint a nyári időszakban a legszegényesebb a denevérfauna, ősszel már a párzási időszak veszi kezdetét, így jóval változatosabbá válnak a nászbarlangok, valamint télen a hibernálási időszakban mutatkozik a legnagyobb diverzitás. Az Erdélyi Szigethegységben legalább 21 denevérfaj található, a leggyakoribb fajok nagy patkósdenevér (Rhinolophus ferrumequinum), kis patkósdenevér (Rhinolophus hipposideros) és a nagy Myotis fajok.
A legnagyobb denevérkolóniák a Szolcsvai-búvópatakban találhatóak, ahol több mint 100.000 denevér telel, a legnagyobb kolóniát a hosszúszárnyú denevér (Miniopterus schreibersii) alkotja 58.000 egyeddel, azt követi a közönséges törpedenevér (Pipistrellus pipistrellus) 33.000-es kolóniája, majd a nagy Myotis fajok 4000 egyeddel. Ugyanakkor a legváltozatosabb denevérfauna a Les-völgyi vizesbarlangban van összesen 17 denevérfajjal.
Az Erdélyi Szigethegységben denevérvédelmi intézkedésekre is sor került. A legfontosabb barlangokat lezárták, hogy az ott élő populációkat minél kisebb zavarás érje, a turisztikai barlangokban a denevérekre való tekintettel módosították a mesterséges megvilágítást és a turistaútvonalakat. Az adatgyűjtésre és a denevérvédelmi intézkedésekre a “Denevérvédelem a Királyerdő, Bihar és Torockói-hegységekben” LIFE projekt keretén belül került sor. M.R.
Turizmus és erdőirtás zavarja az erdélyi Szigethegység denevéreit (transindex.ro)
- Főszerkesztő
- Állati
- Találatok: 782