A klímaváltozás fenyegeti az ibériai hiúz populációit (veszport.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013.07.22. - Spanyol kutatók szerint a klímaváltozás kiirthatja az ibériai hiúzt, melyet a világ legritkább veszélyeztetett macskafajának tartanak. Jelenleg mintegy 300 egyed el Spanyolországban és Portugáliában főleg nyulakkal táplálkozva. A Nature Climate Change folyóiratban közölt tanulmány szerint a melegedő hőmérséklet és az egyre szárazabb lokális klíma elpusztíthatja a macskák stabil táplálékforrását, így előidézve kihalásukat.
A hiúz északabbra telepítése segíthet a populáción, mely így akár regenerálódhat is – mondja Miguel Bustos Araújo, a vizsgálat társszerzője. Hozzátette, a jelenlegi stratégiával az állat az évszázad végére kihalhat. Viszont ha a klímaváltozást is figyelembe veszik, a populáció egyedszáma ugyanennyi idő alatt 800-ra nőhet.
Az ibériai hiúz – az átlagos házimacskánál négyszer nagyobb ragadozó – valamikor egész Spanyolország és Portugália területén megtalálható volt. Mivel azonban táplálkozása több mint 90 százalékban a nyulakon alapszik, a nyúlpopulációkat a 20. században megtizedelő kétféle betegség következtében a hiúzok egyedszáma is lecsökkent. A orvvadászat és az élőhelyek elvesztése súlyosbította helyzetüket.

Jelenleg a hiúz a világ legveszélyeztetettebb macskafaja, élőhelye Spanyolország délnyugati részén, Andalúzia két apró régiójára korlátozódik. A védelmi programok során közel 123 millió dollárt költöttek arra, hogy megpróbálják visszatelepíteni a faj őshonos élőhelyére az Ibériai-félsziget déli részére.

Ám Araújo és csapata nincs arról meggyőződve, hogy eme programokon működhetnek. Klímaváltozási modelleket alkalmaztak annak előrejelzésére, a nyúlpopulációk hogyan boldogulhatnak, majd ezeket integrálták ama populációs modellekkel, amelyek a hiúzpopulációkat fő zsákmányukéval állította összefüggésbe.

Jelenlegi élőhelyükön az előrejelzések szerint a magasabb hőmérséklet és a kevesebb csapadék csökkentheti az elérhető vegetáció mennyiségét a nyulaknak – mondja Araújo. Mindez megtizedelheti a nyúlpopulációt, amely miatt a hiúzok populációja is hanyatlásnak indulhat. Az élvszázad végére így a macskafaj kihalhat.

Van ugyanakkor egy megoldás: ha a visszatelepítési programokat északabbra fekvő területekre terjesztik ki, a veszélyeztetett faj nemcsak túlélheti a klímaváltozást, hanem regenerálódhat is.

A kutatók szerint a gondosan megtervezett visszatelepítési program, mely számol a klímaváltozás hatásaival, a zsákmányfajok bőségével és az összekapcsolódó élőhelyekkel, meggátolhatja a nagymacska kihalását.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.