2014. május 27. - A tanulmány a két hazai görényfaj viselkedési, ökológiai és szaporodásbiológiai ismereteit igyekszik összefoglalni.
A cél, hogy e kisragadozókat is minél alaposabban megismerjék, és ennek alapján "ítélkezzenek" felettük. Igaz, nagyon nagy különbség van a házi (közönséges) - és a molnárgörény (mezei görény) között, hiszen e utóbbi fajt még napjainkban is alig ismerjük. Tulajdonképpen egy-két, egymástól függetlenül elvégzett vizsgálattól eltekintve mindezidáig alig kutatták az életét, míg a házi (közönséges) görényről nagyon sok információval rendelkezünk.
A szerző reméli, az összeállítással valóban sikerül közelebb hozni az érdeklődő szakmai közönséget ahhoz, hogy miképpen ítéljék meg e menyétféléket, mint ahogy az eddig publikált, kisragadozóinkról szóló kiadványokban is erre törekedett.
A tanulmány itt érhető el: www.otter.econservation.eu
Ismerjük meg a hazánkban élő görényféléket!
Tájékoztató a házi (közönséges) görény – Mustela putorius Linnaeus, 1758 – és a molnárgörény (mezei görény) – Mustela eversmanni Lesson, 1827– életéről és viselkedéséről
Kézirat lezárva: 2014. májusában
Összeállította: Gera Pál
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Postacím: 1156. Bp., Nyírpalota u. 60.
Telefon: + 36 30 258 3637
Mottó
(…). Ezek a jelentéktelen nagyságú szőrmés ragadozók a foglyok, fáczánok s egyéb szárnyasvadaknak a legkártékonyabb pusztítói, mert nemcsak éhségük csillapítására ölnek és rabolnak, hanem mindazt, ami rablójárataik alkalmával útjokba kerül, csupa kedvtelésből (talán vérengzési hajlamból) is irgalmatlanul legyilkolják. (…).
Lakatos Károly (A vadászmesterség könyve – Budapest, 1903)
TARTALOMJEGYZÉK
Bevezető – 2. oldal
Köszönetnyilvánítás – 2. oldal
Magyar nyelvű szakmai tallózás – 3. oldal
Fogalomhasználat – 8. oldal
Görényféléinkről részletesen – 9. oldal
Házi (közönséges) görény: Mustela putorius Linnaeus, 1758 – 9. oldal
Molnárgörény (mezei görény): Mustela eversmanni Lesson, 1827 – 12. oldal
Szakmai javaslatok és vélemények a görényféléinkről – 14. oldal
Mellékletek – 17. oldal
I. melléklet: Rövid ismertető az említett nemzetközi egyezményekről, irányelvekről és a Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó Programról (NBmR) – 17. oldal
II: melléklet: A görényféléink nyomjeleinek ismertetése – 18. oldal
Felhasznált és ajánlott szakirodalom – 19. oldal
A szerző a közeljövőben tervezi, hogy hasonló tanulmányt közöl a nyestről és a nyusztról is. Kéri, hogy aki e fajokra vonatkozó információval rendelkezik (viselkedés, ökológia, szaporodásbiológia stb.) tájékoztassa, hogy minél pontosabb és szakmailag tartalmas publikáció láthasson napvilágot.