2014. 06. 12. - Egy nemzetközi természetvédelmi szervezet szerint a 2014-es futball világbajnokság kabalaállata, a háromöves tatu kihalással néz szembe, miután természetes élőhelye folyamatosan pusztul.
A pikkelyes állatok brazíliai populációja az utóbbi évtizedben több mint egyharmadával zsugorodott, mivel az otthonukul szolgáló száraz bozótos régió területe megfeleződött – jelentette be a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN).
A háromöves tatu a szervezet szerint egyike ama számos fajnak, amelyet világszerte veszély fenyeget. A kormányokkal, az ENSZ-szel és más környezetvédelmi csoportokkal szorosan együttműködő IUCN arra is figyelmeztetett, hogy a nagy szemű makik 94 százalékát kihalás fenyegeti.
A 101 életben lévő fajból, 22 fenyegetett, beleértve a legnagyobb testű indrit, és a legkisebb Berthe-egérmakit. A makikat Madagaszkáron trópusi esőerdei élőhelyük pusztítása fenyegeti. A bizonytalan politikai helyzet és a súlyosbodó szegénység gyorsítja az illegális fakitermelést a szigetországban – írja közleményében a szervezet, hozzátéve, hogy az állatok táplálékként való vadászata is egyre súlyosabb probléma.
A növényvilágot érintően a szervezet figyelmeztetett, hogy a mérsékelt égövi papucsorchidea-formák 80 százalékát kihalás fenyegeti. Az eredmények az orchideafajok globális kiértékelésen alapulnak. A növények könnyen felismerhetőek papucsformájú virágukról, amely csapdába ejti a rovarokat a beporzás biztosítására. Észak-Amerikában, Európában és Ázsia mérsékelt égövi régióiban találhatóak meg.
Az IUCN az élőhelyek pusztulását és a vadon élő fajok kereskedelmi célú kiterjedt begyűjtését okolja hanyatlásukért. A legveszélyeztetettebb fajok közé tartozik a Cypripedium lentiginosum, amelyből kevesebb, mint 100 egyed maradt Kína Jünnan, és Vietnam Ha Giang tartományában. Szintén veszélyeztetett a Kajmán-szigetek nemzeti növénye, a Myrmecophila thomsoniana orchideafaj.
A folyamokat és óceánokat illetően az IUCN közleménye kiemeli a japán angolnát – hagyományos ínyencség Japánban és az ország legdrágább élelmiszerként funkcionáló halfaja -, mely szintén veszélyben van. Élőhelyének elvesztése, a túlhalászat, vándorlásának gátlása, a szennyezés, és az óceáni áramlatok változása veszélyezteti. Hanyatlása miatt más fajok - úgymint az ausztrál angolna – kereskedelmi értéke megnőtt.
Némi jó hírrel is szolgált azonban a szervezet. A csak Izraelben megtalálható Yarkon szélhajtó küszt (Acanthobrama telavivensis )a vadonban kihalt kategóriából a sérülékenybe helyezte át. A faj élőhelyét az aszály és az öntözést célzó vízlecsapolás károsította, ám utolsó vadon élő példányaiból 120-at befogtak és a Tel Aviv-i Egyetemen fogságban tenyésztették. Populációjuk igen megnövekedett, miután 9000 laboratóriumban született küszt engedtek vissza helyreállított élőhelyükre a Yarkonba és más izraeli folyókba.