2014. június 2. - A súlyosan veszélyeztetett állatfajok közé tartozó ázsiai gepárd (Acinonyx jubatus venaticus) megmentéséért küzd Irán.
Az ázsiai gepárd egykor gyakori vadnak számított a Vörös-tenger partjától egészen Indiáig terjedő területen, ám az állatok száma drasztikusan lecsökkent az elmúlt évszázad során. Az 1990-es években mintegy 400 példány élt Iránban, ám mostanra a becslések szerint mindössze 50-70 egyed maradt és azok többsége az ország keleti részén él.
Az állatokra az orvvadászat, a zsákmányukat jelentő gazellák tömeges vadászata és a természetes élőhelyeikre való emberi behatolás jelent fenyegetést. Az ENSZ-től kapott segítség révén az iráni kormány komoly intézkedésekbe kezdett a faj megmentése érdekében - szem előtt tartva a ritka nagymacskákban rejlő turistacsalogató potenciált.
Az iráni vadőrök éjjellátó szemüveget kapnak és kamerákat helyeznek ki a gepárdok élőhelyei körül, hogy időben észlelhessék az esetleges veszélyforrásokat. Az állatokra nyomkövetős nyakörvet erősítenek, hogy követhessék a mozgásukat. A hatóságok menedékeket alakítanak ki a száraz területeken, hogy vizet biztosítsanak a gepárdoknak.
A helyi közösségek képzést kapnak a gepárdokkal való bánásmódról, míg a jószágaikat vesztett pásztorok és gazdák kárpótlásban részesülnek. A gepárdok élőhelyeit érintő bármely beruházáshoz az iráni környezetügyi minisztérium jóváhagyása szükséges.
Az ország elkötelezettségét jelzi, hogy a zajló labdarúgó-világbajnokságon az iráni válogatott mezére is felkerült a súlyosan veszélyeztetett állat. 2006 óta Irán augusztus 31-én ünnepli a nemzeti gepárd napot.