2014. július 22. - A fekete-fehér óriás panda sokáig a természet egyik nagy talánya volt.
A zoológusok ugyanis nem tudták „hová tenni”; akadtak, akik a medvékkel rokonították, s voltak, akik amellett kardoskodtak, hogy a mosómedvék atyafiságába tartozik. S ugyan manapság már medvének tartják, azért még mindig akadnak kérdőjelek.
Bármennyire is meglepő az óriás panda sokáig ismeretlen volt a nyugat tudósai előtt, csupán 1869-ben találta meg Armand David atya – aki mellesleg kiváló természetbúvár volt, és több állatfajt is felfedezett – Nyugat-Szecsuán eldugott vidékein. A következő évtizedekben csak néhány bőr és csontváz jutott el Európába és Amerikába. Ekkor derült ki, hogy az óriás panda fogazata több mint erős, s az is, hogy van egy hatodik „ujja”. Az egyik csuklócsontja ugyanis „ál-hüvelykujjá” alakult, s ez leginkább a bambusz megragadására szolgál.
Növényevő ragadozó
Az óriás panda abban is különbözik a legtöbb medvétől, hogy nem alszik téli álmot. S persze a táplálkozása is unikális, gyakorlatilag csak bambuszt eszik, viszont abból sokat. Megfigyelték, hogy testtömege mintegy 40 százalékának megfelelő bambuszt is elfogyaszthat egyetlen nap alatt. Ez kb. 13-38 kilogrammot jelent. A terepi kutatások szerint a legnagyobb mennyiséget a lédús fiatal hajtásokból fogyasztja. Persze ehhez az kell, hogy napi 14 órát táplálkozzon! Nem csoda, hogy az óriáspandát időnként bambuszmedvének is nevezik.
A bambusz kis tápértékű koszt, ezért kell belőle ilyen sokat ennie. Ám éppen az ilyen speciális táplálkozás juttathat bajba egész óriáspanda állományokat. Az egyes bambuszfajoknak ugyanis megvan az a tulajdonsága, hogy a sarjakkal történő ivartalan szaporodás után egyszer csak elkezdenek ivarosan szaporodni. Ez persze még nem volna baj, de míg a növény magot érlel, addig elhal a levélzete, az adott fajoknak ugyanazon a területen egyszerre. Így szegény óriás panda éhkoppon marad, sőt, akár éhen is pusztulhat.
Volt olyan időszak, amikor az amúgy is ritka mackó állományának 10 százaléka pusztult el a táplálékhiány miatt. Gyakran felmerül a kérdés, mivel táplálkozik még? Nos, nagyritkán a húst is megeszi. Ám mivel fő tápláléka a bambusz, nyugodtan nevezhetjük növényevő ragadozónak. Az evolúció során persze a fogazata is átalakult, tépőfogai helyett széles, őrlő zápfogai alakultak ki.
Kevés panda kis helyen
Az óriás panda elterjedési területe egyre szűkül. Az 1980-as években végzett felmérés szerint például csupán 1000 óriáspanda élt mindössze 13 ezer négyzetkilométeren, amely hat elszigetelt területből állt. Az óriás panda ma leginkább a hegységek lakója, vélhetően a síkságokat benépesítő ember elől húzódott a magasabb régiókba. Nyáron jobbára a 2700-2900 méter magasan lévő bambuszerdőkben lakik, s télen sem igazán húzódik 800 méter alá.
Az óriás panda magányos medve. Minden egyednek „magánterülete” van, igaz a hímeké akár több nőstényét is átfedheti. A párzási idő március és május között van, ám ilyenkor a két ivar csak rövid időre, 2-4 napra találkozik. A szerelmi légyott gyümölcse mintegy öt hónap után születik meg, egy (nagyon ritkán két) igen fejletlen, mindössze nyolc centiméteres fehér apróság személyében. A kicsi egy barlangban vagy fák üregében jön világra. Anyja nagyjából kilenc hónapig-egy évig szoptatja, s a kicsi addig marad anyjával, amíg az újra vemhessé nem válik. A nőstények négy éves koruktól legalább húsz éves korukig két-háromévente szülnek.
Az óriás pandákat ma leginkább eredeti élőhelyük eltűnése veszélyezteti, amely 1974 és 1989 között a felére csökkent. Emellett – bár a faj szigorúan védett – az orvvadászat sem szűnt meg, annak ellenére, hogy ezért hajdan halálbüntetés járt, ma pedig 14 év börtön. Ám amíg lesznek gazdag gyűjtők, akik minden pénzt megadnak egy-egy bőrért vagy koponyáért, addig lesz orvvadászat is. Nem ritka eset az sem, amikor egy panda valamilyen más állatnak szánt csapdába esik bele, s pusztul el nyomorultul. Az óriás pandákat ma már igyekeznek Kínában tenyésztelepeken szaporítani, s ott nem ritka a mesterséges megtermékenyítés sem.
Az első eleven óriás panda 1938-ban érkezett az USA-ba, a Chicago-i állatkertbe. Európában pedig egy évvel később az első pandák egy olyan bemutató tagjai voltak, amelyek végigutazták a világot és vendégszerepeltek a világ vezető állatkertjeiben. Egyebek mellett Londonban, Párizsban, Berlinben és Lipcsében is jártak.
Fekete-fehér „diplomaták”
1939-ben a pandákat védelem alá helyezték, ám még a negyvenes években is hat óriás panda került Európába és Amerikába. A második világháború után csak elvétve érkezett e bájos mackó a világ nyugati felére. Többnyire diplomáciai ajándékként: kapott például London és Moszkva is, de érkezett Washingtonba, Londonba, Madridba, Mexikóvárosba, Berlinbe is. Ha a hír igaz, akkor az utolsó panda-diplomata egy Ling-Ling nevű hím volt, melyet a japán császár kapott meg 1992-ben, s az állat a tokiói állatkertbe került.
A pandákat tartó maroknyi állatkert mindent megtett azért, hogy párokat hozzanak össze, például Londonba utazott egy alkalommal a moszkvai, később a berlini állatkert pandája, lévén mindketten megözvegyültek. Sokáig nagy problémát jelentett a tenyésztés másik oldala is, nem tudták a kölyköket életben tartani: a Washingtoni Nemzeti Állatkert pandája öt kölyköt hozott világra, de egyiküket sem sikerült felnevelni.
Az óriás panda ma a világ egyik legnagyobb állatkerti ritkasága, noha ma már több európai állatkertben is büszkélkedhet vele, hozzánk legközelebb Schönbrunnban, Bécsben látható. A két bájos mackó azonban nem került az állatkert tulajdonába, sőt! Tetemes bérleti díjért tartózkodnak az osztrák fővárosban, ennek pontos összege viszont üzleti titok. A panda pár már többször szaporodott is, ám a bocsok később, kétéves korukban visszakerültek Kínába.
Ugyanis az óriás pandák – szülessenek bármely európai vagy amerikai állatkertben – kínai állami tulajdonnak számítanak, így nem maradhatnak ott, ahol megszülettek. Sajnos a kétségtelen sikerek ellenére az állatkerti tenyésztés nem lehet az óriás panda megmentésének kulcsa. A vadon élő állományt kell jobban védeni, s egyúttal ügyelni arra, hogy élőhelyük ne csökkenjen tovább. Kovács Zsolt